اسپاتیفیلوم سنسیشن

بدون شک داشتن گیاه آپارتمانی در منزل، محل کار، مطالعه و غیره تاثیر مثبتی بر انرژی، تفکر، رفتار و دیگر جوانب انسانیت دارد، اما بعضی گیاهان مانند اسپاتیفیلوم سنسیشن ‘Spathiphyllum Sensation’ که گیاهانی کلکسیونی هستند، حس داشتن یک دارایی خاص و با ارزش را نیز بر همه این حواس اضافه می کنند. گیاه زینتی اسپاتیفیلوم سنسیشن که به Peace Lily نیز در مجامع گیاه دوست معروف است، گیاه زیبا، خاص و محبوب است که در متن زیر قصد داریم به معرفی، بررسی مشخصات و چگونگی نگهداری از آن، تکیر آن و مراقبت از آن تا بهبودی در زمان بیماری بپردازیم؛ با ما همراه باشید:

معرفی

از خصیصه های ویژه ی  Spathiphyllum Sensationمی توان به برگ های سبر تیره براق و پهن بیضی شکل تیز و آجدار، بیش از یک متر قد کشیدن، برگک سفید (قلاف شکوفه) آن که بعضا آن را با گل این گیاه کم نظیر که اصلات بر جنگل های بارانی حاره ای کلمبیا و ونزوئلا می برد اشتباه می گیرند می توان اشاره کرد. گیاه اسپاتیفیلوم سنسیشن یا Peace Lily که به ترجمه “نیلوفر صلح” نام می گیرد، گیاهی  گلدار و منعطف است که نگهداری و پرورش آن کار چندان سختی نیست اما نیاز به کمی ممارست و البته اطلاعات دارد، پس با ما همراه باشید تا به این اطلاعات را با هم مروری کنیم:

رسیدگی، مراقبت و پرورش

میدانیم هر گیاه زینتی، اعم از گیاه آپارتمانی یا باغچه ای برای طراوت هرچه بیشتر، سرسبزی و شادابی نیاز به مراقبت و دقت به یکسری فاکتور ها از قبیل آب، نور آفتاب و چگونگی تابش به آن، کود و خاک مناسب و غیره می باشد که اینجا به بررسی همه این موارد در گیاه  Spathiphyllum Sensationمیپردازیم؛ گیاه اسپاتیفیلوم سنسیشن گیاهی گلدار است که گل آن در بهترین حالت تا دو ماه دوام می آورد و سپس تحت شرایط درست رشد، به شکوفه دهی ادامه خواهد داد؛ یک گلدان 5 اینچی از این گیاه حاره ای خاص، وقتی در معرض نور مستقیم آفتاب نباشد هفته ای نیم فنجان آب نیاز دارد.

Peace Lily یا Spathiphyllum Sensation از آن دست گیاهان است که نور کافی و صحیح برای رشدش حیاتی بوده و اگر نور مورد نیاز را نگیرد یا دچار مشکل در رشد می شود و یا شروع به برگ ریزان می کند. بهترین مکان برای رسیدن به بیشینه توان رشد، قرار گرفتن در 90 سانتیمتر تا 1 متری پنجره ای جنوبی در منزل یا مکان مورد نظر می باشد. اکثر خاک های گلدانی از پیش مخلوط شده با زهکشی مناسب تغذیه مناسبی برای رشد اسپاتیفیلوم سنسیشن هستند و با کاشتن گیاه Peace Lily یا Spathiphyllum Sensation در گلدانی دارای خاک مخلوط گلدانی مغذی، شاهد رشد آن خواهید بود. زمانی که به دوبرابر اندازه اولیه رسید، وقت تعویض گلدان این گیاه ویژه نیز رسیده است. به تعبیری دیگر، اسپاتیفیلوم سنسیشن به طور متوسط سالی یک بار نیاز به تغییر گلدان دارد.

پس در یک جمع بندی برای گیاه Spathiphyllum Sensation می بایست این طور بگوییم: اسپاتیفیلوم سنسیشن ترجیح می دهد بین دو مرحله آب دهی منظم، خاک گلدانش خشک شود. گلدان Peace Lily ما نیاز به نور غیر مستقیم دارد و می بایست در فاصله 90 سانتی متری تا 1 متری پنجره ای جنوبی در مکانی که مستقر است قرار گیرد. اسپاتیفیلوم سنسیشن ما نیاز به رطوبت مازاد ندارد و همان آب دهی طبق برنامه برایش کافیست. بهترین خاک برای نگهداری اسپاتیفیلوم سنسیشن در آن، خاک مخلوط کوکو کویر یا الیاف نارگیل و پرلیت با زهکشی مناسب می باشد که میتوان به خاک آماده ی از قبل میکس شده نیز مشتی پرلیت افزود و خاک خوبی برای اسپاتیفیلوم سنسیشن تهیه کرد. این گیاه آنچنان به تقویتی های گیاهی مانند کود های مختلف و ترکیبی نیازی ندارد و اگر سالی یک بار یا با دوبرابر شدن سایز گیاه از زمان کاشت (هرکدام زودتر رخ داد) گلدانش تجدید شود، در کنار دیگر توصیه های انجام شده بهترین شرایط را برای رشد و شادابی خواهد داشت.

گیاه آپارتمانی سنسیشن یا PeaceLily به خواب زمستانی یا فصلی نمیرود و توقف رشد ندارد؛ اگر متوجه توقف رشد در Spathiphyllum Sensation شدید، باید چاره را در آبیاری یا تابش درست بر گلدان آن بیابید. اسپاتیفیلوم سنسیشن دمای معمولی درون خانه، یعنی در بازه درجه حرارتی 18 تا 24 درجه سانتی گراد را می پسندد؛ اما در هوای سرد تر مثل 12 درجه سلسیوس نیز دوام می آورد. گیاه Sensation نرخ رشد متوسطی دارد ولی بزرگی آن بین 150 تا 180 سانت با برگ هایی عظیم گزارش شده است. این گیاه کمتر دچار آفات میشود/ف اما قارچ Fungus Gnat، کنه تار عنکبوتی، شپشک و شپشک آردی بر روی آن دیده شده اند که در صورت مشاهده، باید آن را از دیگر گیاهان دور کرد و با آفت کش های موجود در بازار (که باید نحوه استفاده شان به دقت مطالعه شود)، به کمک آنها شتافت.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *