بامبینو

بامبینو

آلوکازیا بامبینو 

در دنیای مدرن امروز که با پیشرفت های مختلف در علوم متفاوت مواجه هستیم، تردیدی وجود ندارد که گیاهان چقدر میتوانند برای حیات زمین و همه موجودات ساکن در آن مفید باشند. از دلایل به اثبات رسیده در علوم تجربی و چرا های زیست محیطی، تا زیبایی شناسی و روان شناسی همه بر بهره گیری ما از گیاهان اسرار دارند. گیاهان آپارتمانی در بین از اهمیت به سزایی برخوردارند، چرا که نه تنها به زیبا سازی منازل ما کمک می کنند، بلکه درتصفیه هوا و اکسیژن سازی نیز تاثیر شایانی میگذارند. گیاه آلوکازیا یکی از پر طرفدار ترین انتخاب ها برای نگهداری و پرورش در خانه های ما میباشد. در متن زیر قصد داریم به معرفی و چگونگی نگهداری صحیح از آلوکازیا بامبینو، یکی از زیبا ترین انواع این گیاه بپردازیم؛ همراه ما باشید:

معرفی

برعکس اکثر گیاهان آپارتمانی حاره ای معرفی شده در ایران سبز، این گیاه اصالتی بر جنوب شرقی آسیا می برد. جنگل های بارانی استوایی قاره آسیا، زیستگاه گیاهان پهن برگ پرشماری هستند که Alocasia یکی از آنهاست. این گیاه زیبای کلکسیونی مادامی که در خانه و به درستی نگهداری شود، به قامتی حدود 12 اینچ (حدود 31 سانتی متر) می رسد و همین آن را از بسیاری از همخانواده هایش متمایز می کند. مانند اکثر گیاهان استوایی، این گیاه هم برگ های بزرگ دارد و رگه های روشن وجه تمایز آن با دیگر گیاهان مشابه است که آن را به گزینه ی خوب با نگهداری ساده برای نگهداری در منازل تبدیل می کند.

 نگهداری، مراقبت و پرورش

جدا از زیبایی ظاهری و تنوع گیاهان استوایی، آسانی نگهداری و مراقبت ساده از آنهاست که در این سالیان آنها را تا این حد محبوب و پر فروش قرار داده است. آلوکازیا بامبینو نیز از قاعده مستثنی نیست و با رعایت این گیاه رطوبت بالا (بین 68 تا 77 درصد) را دوست دارد و دمای هوای منزل که عموما به حدود 20 تا 22 درجه سانتی گراد محدود می شود برای رشد آن ایده آل می باشد. همچمنین نور متناسب و مورد نیاز برای رشد این گیاه، نور زیاد غیر مستقیم آفتاب می باشد. دقت کنید گلدان alocasia bambino را در کنار منبع گرما یا در جریان مستقیم باد قرار ندهید، چرا که رطوبت اجباری برای حیات بامبینو را از بین می برند.

بامبینو

نور

همه موجودات زنده نیاز مبرم و غیرقابل چشم پوشی به نور طبیعی روز دارند، سره آلوکازیا ها نیز هیچ از این قاعده مستثنی نیستند. Alocasia Bambino برای رشد طبیعی (باید بدانید این گیاه رشد کند و سرعت پایینی دارد) و سلامت ماندن نیاز به روزی حدود 6 ساعت نور خورشید بصورت پر نور اما غیرمستقیم نیاز دارد، البته ساعات کمتر یا نور خفیف تر برای آلوکازیا جوابگو می باشد، اما شرایط ایده آل برای رشد و نمو حد اکثری این گیاه خانگی دوست داشتنی، طبق توضیح بالاتر در همین پاراگراف می باشد. در نتیجه این گیاه را از آفتاب مستقیم مخصوصا در فصل گرما در امان نگه دارید تا برگ های آن نسوزد. همچنین بازه دمایی قابل زیست برای این گیاه استوایی دوست دار گرما بین 10 تا 30 درجه سانتی گراد است؛ البته باید دقت داشت دما های بالایی را بیشتر می پسندد و در گرما راحت تر است.

آبیاری

نیاز آلوکازیا به آب، لازم است کنترل گردد؛ بدین معنا که خاک گلدان بامبینو نباید خشک بماند، ولی در آنِ واحد نمی تواند و نباید در خاک خیس و اشباع نیز قرار بگیرد. احتمالا بهترین روش آب دادن به Alocasia Bambino این باشد که هفته ای یک بار با خشک شدن نیمه بالای خاک (با فرو کردن انگشت اشاره درون خاک و حصول اطمینان از خشک بودن آن)، گلدان را آب دهید و اجازه دهید آب کاملا از سوراخ های زیر گلدان خارج شود و پس از آن در آن رطوبت موجود در خاکِ با زهکشی بالا، شرایط خوبی برای آلوکازیا مهیا می شود.

خاک

از گزاره ی بالا میفهمیم انتخاب خاک مناسب برای گلدان گیاه آلوکازیا  بسیار مهم است. البته این مهم باز برای همه گیاهان صدق می کند ولی در همه انواع می تواند با دیگری متفاوت باشد. خاک مورد نیاز برای گلدان این گیاه خاک با زهکشی بالا می باشد که بتواند هوا و اکسیژن را به خوبی به ریشه برساند و در آن واحد رطوبت را در محیط ریشه ی این گیاه استوایی نگه دارد. خاک خوب برای آلوکازیا بامبینو خاک گلدان مخلوط با خاک ساکولنت و خاک ارکیده (خاک دارای پیت ماس و بارک) به نسبت مساوی بهترین خاک برای راضی نگه داشتن ریشه های این گیاه آپارتمانی می باشد.

گلدان

دیگر نکته مهم دیگر در زمینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی، گلدان درست و مناسب به نسبت آن گیاه و سرعت رشد آن میباشد. گلدان مناسب برای Alocasia Bambino که سرعت رشد بالایی هم ندارد، گلدانی یک اینچ (3-4 سانتی متر) بزرگ تر است که حتما سوراخ خروج آب در انتها داشته باشد، و خُلَل و ُفرج کمتر داشته باشد و تا دو سالی گیاه در آن بماند و رشد کند تا یا ریشه ها از سوراخ خروجی بیرون بزند یا خود گیاه به قدری رشد کند که مشخصا برای گلدان بزرگ شده باشد، آن وقت است که باید با گلدانی یک اینچ بزرگتر تعویضش کنید.

کوددهی

درست مثل همه ی موجودات، گیاهان نیز نیازمند تقویت شدن برای بهتر شدن رشد و قوی شدن دارند. آلوکازیا نیز جدا از این قانون نیست و نیاز به کوددهی جهت تقویت شدن دارد، اما باید دقت داشت که کود دهی به بامبینو باید مدون و طبق برنامه ریزی باشد؛ بدین معنا که می بایست این کار رو در فصول گرم سال مثل تابستان و اواخر بهار با کود متعادل و دیر رهش انجام داد، به طوری که در اوایل پاییز این کار را قطع می کرده و می گذاریم در فصل سرما استراحت کند. برای تکثیر گیاه آپارتمانی آلوکازیا بامبینو نیز کار دشواری در پیش نداریم؛ از روشی مثل تقسیم ریزوم، یا تقسیم از طریق برش ساقه از قسمات زیر سطح خاک تا بالا تر در زمانی که گیاه در خواب به سر می برد می توان بهره جست.

بامبینو

 

آفات

این گیاه آپارتمانی خوشبختانه کمتر دچار مشکل، بیماری و آفات می شود؛ اما امکان حمله آفات به آلوکازیا تا حدی وجود دارد؛ پس خوب است تا میتوانیم شرایط بیرونی آن را خوب و مناسب نگه داریم، بدین معنا که سعی کنیم از استرس دور نگهش داریم؛ مثلا آبیاری طولانی مدت، نور کم، دمای نا مناسب خاک اشتباه باعث استرس Alocasia Bambino می شود. از آفات و حشراتی که ممکن است بدین گیاه بزنند، میتوان به کنه تار عنکبوتی، شپشک آردی، ریشک بال ها و مگس سفید اشاره کرد. برای به حداقل رساندن احتمال وجود آفات، حتماً تمام گیاهان را قبل از آوردن آنها به خانه بررسی کنید که مسائلی چین نداشته باشند و باز با این تفاسیر، حتما گیاه جدیدی که به کلکسیون اضافه می کنید را اول قرنطینه کنید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

 

تمیز کردن

گیاه آپارتمانی آلوکازیا بامبینو دوست دارد برگ های بزرگ و ویژه اش را هر از چند گاهی با دستمالی تمیز و نم دار تمیز شوند. روشی توصیه شده هم هست که شامل شستن برگ ها و ساقه ها با آب و صابون و پس از آن با روغن چریش، بعد مرطوب کردن گیاه با غبار پاشی توسط آبپاش می باشد (آلوکازیا به کل مه پاشی روزانه یا یک روز در میان را بسیار دوست دارد). این کار هم به دور ماندن حشرات از گیاه نیز کمک شایانی می کند و هم بر رشد درست و سلامت گیاه تاثیر می گذارد.

جمع بندی

به عنوان جمع بندی، می توان نوشت گیاه آپارتمانی آلوکازیا بامبینو (Alocasia Bambino) گیاه حاره ای زیبا با برگ های درشت است، برگ هایی که برای سلامت ماندن و انجام کامل فتوسنتز دوست دارند تمیز بمانند و بهترین روش برای این کار، پاک کردن با دستمال پارچه ای تمیز نم دار است.

نگهداری

دیگر الزامات نگهداری از صحیح از این گیاه حاره ای، شامل مسئله حیاتی نور شدید و غیر مستقیم (جایی مثل ضلع غربی کناره پنجره نور جنوبی منزل که با پرده ای شفاف نازک پوشانده شده باشد برای رشدش مناسب است)، مسئله نیاز آب کنترل شده (چند بند اگشت بالایی خاک که خشک بود، آن را با آب روان آب دهید و بگذارید آب از سوراخ های انتهایی کاملا خارج شود)، مسئله چگونگی خاک گلدان گیاه که می بایست خاکی غیر متراکم و تخلخل پایین در ترکیب با پیت ماس، پوست ارکیده و غیره باشد تا اکسیژن به ریشه ها برسد و آب را به خوبی از خود عبور دهد.

دما

مسئله دما که به مانند همه گیاهان حاره ای استوایی، آلوکازیا بامبینو نیز هوای گرم و البته رطوبت بالا را برای زندگی مناسب می بیند، دما و رطوبت نسبتا بالایی به دور از جریان باد و دیگر مسائل مهم چون کوددهی در فصول بهار و اوایل تابستان که زمان رشد گیاه باشد (هنگام آبیاری از کود مایع کامل رقیق شده به ¼  یا از جلبک دریایی یا امولسیون ماهی استفاده کنید)، در نظر داشتن سمی بودن گیاه برای حیوانات خانگی، پیشگیری از بیماری و آفت گیری گیاه با استفاده از روغن چریش و عدم عجله برای تعویض گلدان (بگذارید تا ریشه ای از گیاه، از سوراخ های خروج آب انتهای گلدان بیرون بزند بعد به تعویض گلدان بپردازید) می باشد که در خلال متن به تفصیل به آنها پرداختیم تا بدین ترتیب از داشتن آلوکازیا بامبینو سالم و با کیفیت لذت ببرید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *