فیلودندرون رینگ آف فایر ابلق – Philodendron Ring of Fire Variegated

یکی از بهترین، مورد استقبال قرار گرفته ترین و پسندیده ترین روش ها برای مدرن سازی چیدمان و روح بخشی به فضا های داخلی، انتخاب و استفاده از گل و گیاه آپارتمانی در دکوراسیون یا دیزاین داخلی می باشد. این امر احتمالا خود خیلی زود به خط علاقه مندی شخص چیدمان کننده تبدیل می گردد، و حتی می تواند به  بگذارد. نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی که به پاکسازی هوا و همینطور انرژی فضای داخلی ما تیز کمک می کند، مانند هر علاقه مندی دیگری نیاز به اطلاعات و دانش نسبی دارد که اتفاقا در گیاهان مختلف می تواند با هم تفاوت داشته باشد. پس در متن زیر با ما همراه باشید تا به معرفی و چگونگی نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی فیلودندرون رینگ آو فایر ابلغ – Philodendron Ring of Fire Variegated بپردازیم.

معرفی

در بین گیاهان آپارتمانی، فیلودندرون ها به خصوص در سالیان اخیر از اقبال عمومی ویژه ای برخوردار شده اند. دلیل آن هم جدا از زیبایی و تفاوت در مدل های مختلف آن، می تواند به دلیل سادگی نگهداری و پرورش آن باشد. از نظر تاریخچه پیدایش ولی، به حوزه دریای کارائیب (محدوده کونکاکاف) و حدود سال 1800 باز می گردد، و همین قدمت و تاریخچه جغرافیایی، نشان دهنده این است که این گیاه، دوست دار رطوبت بالا، هوای شرجی و گرمای نسبی می باشد و همین نشان دهنده این است که جای Philodendron ها در خانه های ماست. با همین معرفی کوتاه، بریم به چگونگی نگهداری صحیح و پرورش فیلودندرون رینگ آف فایر ابلغ که می تواند بیشتر از 1 متر بلندای قامت آن شود بپردازیم؛ همراه ما باشید:

رسیدگی مراقبت و پرورش

فیلودندرون ها اصولا گیاهانی با نگهداری ساده و کم دردسر به حساب می آیند و همین باعث شده تا هم هایبرید های بسیاری دارند و هم بسیار مورد علاقه افراد کلکسیونر و دوست دار گل و گیاه حاره ای و گیاهان زینتی آپارتمانی می باشند. این گیاهان هم همانند تمام موجودات زنده، نیاز مبرم به نور خورشید یا آفتاب روزمره دارند؛ اما چگونگی آن به این صورت است که با اینکه رینگ آف فایر ابلغ نور زیاد و شفاف روز را نیاز دارد، اما باید رسیدن این نور به صورت غیر مستقیم باشد؛ یعنی اگر گلدانPhilodendron Ring of Fire Variegated در نزدیکی پنجره ای با نور جنوبی قرار می گیرد، یا حتما باید با فاصله یا زاویه درستی که نور مستقیم بدان نرسد قرار گیرد، یا پنجره می بایست با پرده ای (غیر ضخیم؛ حریری یا ساتن …) پوشیده شده باشد تا نور مستقیم برگ های رینگ آو فایر ابلغ را نسوزاند.

رطوبت و خاک مطلوب

وقتی صحبت از گیاهان حاره ای می شود، می دانیم داریم درباره سره ای پرورش یافته در مناطق استوایی صحبت می کنیم و شاید مشخص ترین بارزه ی این مناطق از کره زمین، رطوبت بالای آنجاست، در نتیجه گیاهی پرورش یافته در چنین آب و هوایی را  می بایست در رطوبت بالا رشد و پرورش داد و شاید بهترین روش برای رساندن رطوبت مطلوب به فیلدندرون رینگ آو فایر ابلغ غبار پاشی روزانه می باشد، علاوه بر آن، قرار دادن گلدان Philodendron Ring of Fire Variegated در کنار گلدان های باقی گل و گیاهان آپارتمانی تان، به حفظ رطوبت 30 تا 60 درصدی آنها کمک می کند.

انواع مختلف گیاهان آپارتمانی که اصالت بر نواحی متفاوت با عادات رشدی مختلف می برند، برای نگهداری و پرورش مستلزم شرایط مختص خود نیز هستند، شرایطی از جمله خاک مناسب، آب و تغذیه متناسب، رطوبت به اندازه و غیره. حال، برای گیاه رینگ آف فایر ابلغ نیز خاک مناسب شامل خاک گلدانی با درصد تخلخل بالا که ریشه گیاه در آن به خوبی تنفس کند، و رطوبت و هوا به طور همزمان در محیط گلدان بمانند می باشد. برای این کار می توانید از ترکیب خاک گلدانی تازه با مقداری پیت ماس، پرلیت، پوسته ارکیده و ذغال چوب (2 تا به انتخاب برای ترکیب کافی می باشد) استفاده کنید تا گیاه تان سالم و در عین حال با طراوت و رو به رشد بماند. از طرفی هم نیاز است تا با تعویض 2 سال یکباره ی گلدان و خاک آن (تعویض با گلدانی یک سایز بزرگتر)، به رشد و طراوت گیاه آپارتمانی Philodendron Ring of Fire Variegated کمک کرده اید.

کوددهی، آب دهی و تغذیه

روشن است که هر موجود زنده ای برای رشد و نمو نیاز به تغذیه دارد و این امر تا حدی اساسیست که بسیار از موجودات تعداد ساعات معینی بی آب و تغذیه قادر به ادامه حیات می باشند؛ پس اهمیت تغذیه بر هیچ جانداری پوشیده نیست، تغذیه گیاهان نیز، رسیدن مواد مغذی کافی از طریق خاک تازه و بعد از مدتی کود مناسب و پس از یکی دو سال تعویض گلدان و بهسازی شرایط رشد و تکرار این چرخه می باشد. اول بدانیم رینگ آف فایر ابلغ ما حداقل هفته ای یک بار را به آب نیاز دارد؛ بهترین روش فهمیدن نیازش به آب، فرو بردن انگشت در خاکش است، اگر حس خشکی در خاک کردید، بدانید گلدان نیز تشنه است و نیاز به آب دهی دارد، آن را سیراب کنید.

گلدان حاوی گیاه خانگی رینگ آف فایر ابلغ تان را در فصول رشدش، یعنی بهار و تابستان می توانید ماهی یک بار کوددهی کنید. واضح است که فصول سرما که گیاه رشد فعال ندارد، نیازی به کود دهی و تغذیه هم ندارد؛ اما کود مناسب Philodendron Ring of Fire Variegated کودی است که مواد مغذی مورد نیاز برای رشد با طراوت این گیاه را تامین کند که برای این منظور میتوانید از کود های چند منظوره متعادل به تقلیل 50% قدرت استفاده کنید. کود های مایع و نیز کود های کند رهش انتخاب خوبی هستند. اگر در فصل رشد سرعت رشد رینگ آو فایر تان پایین بود و برگ های کوچکی داشت می تواند نشانه نیاز به کوددهی و تغذیه منیزیم و کلسیوم و دیگر مواد خوب مورد نیازش باشد.

نور و دمای مطلوب

محدوده دمایی مطلوب برای رشد و نمو ایده آل رینگ آو فایر ابلق دمایی بین 16 تا 26 درجه سانتی گراد یا (60 تا 80 درجه فارنهایت) می باشد؛ البته همانطور که ریشه و اصالت آن قابل حدس زدن است، درجه حرارتی بالاتر در این محدوده دمایی، گرمای مطلوب رشد برای Ring of Fire Variegated می باشد.البته باید دقت داشت که حرارت بالا تر از 26 درجه برای رینگ آف فایر ممکن است خطرناک باشد و آن را به استرس حرارتی دچار کند، هماطور که هوای سرد کمتر از 12 درجه سانتی گراد هم برایش مضر است و ممکن است موجب توقف رشد و در پی آن آسیب های جدی تر شود.

همانطور که پیش تر مرور کردیم، این گیاه زینتی زیبا، عاشق نور خورشید است و آفتاب روزانه برایش بسیار مهم و حیاتی می باشد؛ البته باید دقت کنیم نور مطلوب برای گلدان فیلودندرون رینگ آف فایر ابلغ ما، نور غیر مستقیم شفاف و زیاد می باشد و اگر آن را در معرض آفتاب مستقیم (مثلا نزدیک پنجره جنوبی بدون پرده …) باعث سوختن برگ ها و آسیب جدی به گیاه می شود. از طرفی نور کم هم باعث زرد شدن و رفتن طراوت از این گیاه می شود و در هر یک از این دو صورت، خوب است گلدان گیاه را به مکانی که نور زیاد فیلتر شده می رسد هدایت کنید تا سلامت و شاداب بماند.

آفات و بیماری ها و مسمویت زایی

به صورت کلی، سره فیلودندرون ها کمتر درگیر آفات و بیماری ها می شوند؛ رینگ آو فایر ابلغ نیز به همین منوال می باشد. اما آنچه به عنوان آفات و بیماری های این گیاه آپارتمانی زیبا گزارش شده است شامل کنه تار عنکبوتی، شپشک آردی، شته ها و ریشک بال ها بوده اند. بیماری های گزارش شده برای Philodendron Ring of Fire Variegated نیز شامل پوسیدن ریشه، خوردگی (یا زنگ زدگی) و سوختگی اروینیا (Erwinia Blight) می باشند. پس بهتر است موقع انتخاب، گیاهی بزرگ تر و کامل رشد کرده قوی را بگیرید تا احتمال بروز این مشکلات و آفات در آن کمتر باشد. در کل پیشگیری بهترین کاریست که می توانید در زمینه مقابله با آفات گل و گیاهان آپارتمانی انجام دهید. برای پیشگیری توصیه می شود:

یک؛ بررسی گیاهان آپارتمانی جدید برای وجود احتمالی آفات با جداسازی گیاهان جدید در یک هفته اول خرید، دو؛ هر چند روز یک بار گیاه را برای وجود آفات بررسی کنید، سه؛ کندن برگ های خراب شده، مرده یا در حال مردن، چهار؛ تمیز کردن برگ ها با دستمال نم دار، به ویژه برگ های خاکی شده، پنج؛ سعی کنید از گیاه به خوبی و صحیح نگهداری کنید و در آخر گیاه آفت دار را از دیگر گیاهان جداسازی کنید و با محلول های آفت کش (و طبق روش مصرف شان) به مبارزه با آفات بروید.

فیلدندرن رینگ آف فایر ابلق دارای کریستال های اگزالات کلسیم است که در صورت مصرف هم برای انسان و هم حیوانات خانگی سمی است. اگر قسمتی از گیاه بلعیده شود، علائمی شامل تورم مری، دستگاه گوارش و دهان در انسان و  استفراغ، بی اشتهایی، آبریزش دهان و پنجه زدن در دهان در حیوانات خانگی ما باشد. در نتیجه این گیاه زیبا باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *