مونسترا ابلق

در بین طرفداران جمع آوری و نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی که نسبت به گیاهان بعضا دیدگاهی کلکسیونری دارند، گیاه آپارتمانی مونسترا از جایگاه ویژه ای برخوردار است. مونسترا که انواع متفاوتی نیز دارد گیاهی محبوب و بزرگ سایز است که میتواند حتی به تنهایی در گوشه ای از منزل قرار بگیرد تا زیبایی و طراوات کم نظیری به آن قسمت خانه ما ببخشد. در متن پیش رو قصد داریم به معرفی، بررسی و چگونگی نگهداری صحیح گونه ی بسیار ویژه ای از این گیاه، یعنی مونسترا ابلق یا ” Monstera Variegated ” بپردازیم؛ با ما تا انتهای این متن همراه باشید:

معرفی و اصالت

گیاه آپارتمانی مونسترا که آن را با نام برگ انجیری نیز میشناسیم، گونه ای بسیار خاص از خانواده فیلودندرون هاست که اصالتی بر سرچشمه های رود آمازون در آمریکای مرکزی می برد و  با برگ هایی بزرگ و چند وجهی، ساقه های تنومندشان، برگ های مشبک و ریشه های هوای شان به خوبی قابل تشخیص میباشد. نام جالب گیاه مونسترا که از ریشه Monster و به معنای هیولا یا اژدها می باشد، احتمالا به دلیل برگ های خاص و بزرگش به آن اطلاق می گردد. این گیاه حدود 22 مدل متفاوت دارد که ما در اینجا قصد داریم به مدل ابلق آن بپردازیم و نگهداری صحیح از آن را بیاموزیم.

نگهداری، مراقبت و پرورش

مانند اکثر گیاهان حاره، نگهداری صحیح از گیاه آپارتمانی مونسترا ابلق یا ” Monstera Variegated” دشوار نیست و صرفا با رعایت چند الزام، می توانید این گیاه را به خوبی نگه داشته و حتی با کمی دقت و ظرافت آن را پس از مدتی به نهایت شکوفایی، یعنی تا حدود 3 متر ارتفاع و یک نیم متر عرض برسانید!

نور مورد نیاز و دمای مطلوب

خوب میدانیم یکی از مهم ترین نیاز های اولیه هر گیاهی نور طبیعی است و این را هم میدانیم که هر گیاه لازمه ی نوری اش ممکن است با دیگری متفاوت باشد. این گیاه آپارتمانی نیز به نور زیاد اما غیر مستقیم نیاز دارد، به صورت کلی، گیاهان ابلغ در صورتی که در جایی بدون نوز طبیعی روز بمانند، کم کم رنگ ها و لکه ها را از دست می دهند و شاخ و برگ جدید سبز می دهند که به نوعی باخت به نسبت خرید یک گیاه ابلق مبدل می شود، پس باید درست جای گذاری شوند.

از طرفی دیگر، برگ های رنگارنگ و ابلق در برابر نور مستقیم زود تر و راحت می سوزند، در نتیجه نباید آنها را در برابر نور مستقیم آفتاب قرار داد. در واقع فاصله ای 70 سانتی متر تا یک متری از هر پنجره ای برای قرار دادن گلدان مونسترا البق کاملا مناسب است. البته اگر پنجره قدی باشد، ممکن است نور عصرگاهی بیش از حد به گیاه برسد و بدان آسیب بزند، در این صورت نیاز است تا فاصله را کمی بیشتر کنیم یا یک پرده نازک برای حفاظت از مونسترا جلوی پنجره قرار دهیم. اگر هم نیاز به جابجا کردن گلدان دارید، دقت کنید که چند هفته تا عادت کردن آن با مکان جدید زمان لازم است.

دمای صحیح نگهداری نیز از همین دست موارد مهم در پرورش هر گیاهی، به ویژه گیاهان استوایی، حاره ای یا تروپیکال است. باید همیشه به یاد داشته باشید که گیاه آپارتمانی مونسترا یک گیاه حاره ای و کمی هم نسبت به هوا شکننده است؛ پس Monstera Variegated هوای سرد را نمی پسندد و در دمای 15 درجه و کمتر اذیت می شود، رشد را متوقف می کند و کم کم آسیب می بیند. در واقع می توان گفت اگر شما در منزلتان راحتید و سردتان نیست، مونسترا زیبای شما نیز سردش نیست!

آبیاری و رطوبت

گیاهان آپارتمانی هم مانند تمام موجودات زنده نیاز مبرمی به آب داردند و آب دادن به گل و گیاه آپارتمانی مان از وظایف مهمی است که در قبال این موجودات زنده بی زبان داریم، پس نیاز است تا متد و روش درست آبیاری هریک که احتمالا با دیگری نیز متفاوت است را بدانیم تا آن را سرحال و سرسبز نگه داریم؛ گیاه مونسترا ابلق را هر وقت تشنه شد سیراب کنید! بهترین روش فهمیدن تشنگی نیز این است که انگشت خود را در خاک گلدان فرو کنید و اگر خاک خشک بود، آن را سیراب کنید. آبیاری به موارد متنوعی چون خاک، مقدار نوری که به گیاه می رسد، فصل و غیره بستگی دارد، پس آبیاری سر زمانی منظم حتی ممکن است به ضرر گیاهان باشد تا برای آنها مفید باشد.

از آن سو اما گیاه آپارتمانی مونسترا ابلق ” Monstera Variegated” همانطور که از طبیعتش پیداست، عاشق رطوبت است. در واقع هر گیاه حاره ای همینطور است و اصولا به رطوبت بالای متوسط برای حفظ سرسبزی نیاز دارد. یعنی برای اینکه مونسترا ابلق تان سرسبز بماند خوب است درجه رطوبت منزل تان به زیر 50% نرسد؛ اگر درجه رطوبت سنج ندارید، میتوانید هر روز صبح یا غروب با آب پاش به آن غبارپاشی کنید، همچنین توصیه می شود گلدان هایتان را در محیطی کنار هم قرار دهید، چرا که در کنار هم بودن گیاهان سطح رطوبت آن مکان را خود به خود بالا می برد و کار شما را در این باره راحت می کند.

خاک، کاشت و کوددهی

گیاهان ساقه ای مانند مونسترا ابلق متن ما خاک کم تراکم را دوست دارند؛ یعنی خاک متخلخلی که اکسیژن در آن راحت تردد کند، ریشه گیاه بتواند در آن نفس بکشد و رطوبت را به خوبی در خودش نگه دارد برایش مناسب است. مخلوط های متفاوتی وجود دارند که با خاک ترکیب شوند و آن را به خاکی این چنین مناسب تبدیل کنند که باز بهترین برای گیاهان آپارتمانی شما به شرایط و عادات آنها بستگی دارد، اما ترکیباتی اصولی و ابتدایی باید تقریبا برای همه شرایط و گلدان ها جوابگو باشند. این ترکیبات برای عموم مونسترا ها شامل: 50 درصد خاک گلدانی با کیفیت، 25% پرلیت و 25% پوسته ارکیده می باشند که البته حدودی و قابل دستکاری و تغییر است.

برای کاشتن هم دقت کنیم گلدان کوچک یا خیلی بزرگ نباشد و حتما و لزوما در کف سوراخ خروج آب داشته باشد. این گیاه رونده است و دوست دارد رو به بالا برود، در نتیجه می توانید پایه خزه ای برایش نصب کنید. همچنین گیاهان از این دست به مرور زمان به قدری سنگین می‌شوند که نمی‌ توانند در حالت ایستاده قرار بگیرند و اگر آنها را با پایه یا حامی ای نگه ندارید، ممکن است منجر به افتادن و از بین رفتن آنها شود. باید دقت داشت که Monstera Variegated نسبت به دیگر انواع مونسترا رشد کند تری دارد، در نتیجه کوددهی کمتری هم نیاز دارد؛ البته این بدان معنی نیست که آن را بدون کود رها کنید. خوب است در فصل رشد، ماهی یک یا دوبار، کود مایع رقیق شده را هنگام آبیاری در خاک گیاه بریزید تا به رشد بهتر آن کمک کند. البته اگر در حالت هایی رشد فوق العاده یا بسیار ضعیف می باشد و همچنین در فصل زمستان نباید به آن کود بدهید، چرا که باعث پوسیدن ریشه های آنها می شود.

هرس، تعویض گلدان مونسترا ابلق

هرس کردن برای گیاه مونسترا ابلق تان کار ضروری نمی باشد. البته چیدن برگ مرده یا پوسته ی برگی جدید مثبت خواهد بود، اما به غیر از دو استثنا زیر می توانید از هرس بپرهیزید:

یک هرس برگ های کاملا سفید؛ چرا که آنها بعد از مدتی خود خواهند مرد و وجودشان گرفتن انرژی رشد گیاه است و دو؛  اگر برگی از مونسترا ابلق یا Monstera Variegated شما شروع به برگشتن رنگ کرد که البته احتمال کمی دارد، آن را بجینید. بعضا البته به دلیل کم بودن نور این اتفاق می افتد که می توان با جابجایی و رسیدگی درست برطرف شود، اما اگر دلیل این نبود، میتوانید آن را بچینید.

گیاه آپارتمانی مونسترا ابلق کمتر انشعابات برگی جدید تولید می کند، اما اگر برگی از Monstera Variegated بیش از حد بزرگ شد، می توانید آن را از ابتدای ساقه جدا کنید و در گلدانی جدید بکارید، با این کار در واقع آن را خرد یا تقسیم نمودید یا به نوعی قلمه زده اید؛ به این صورت می توان از وجود گیاه جدید لذت برد یا آن را به فروش رساند. برای شادابی هرچه بیشتر گیاه آپارتمانی مونسترا ابلق تان، هر دو سال یک بار گلدان آن را تعویض کنید و به گلدانی بزرگتر انتقالش دهید. هنگام تعویض گلدان مراقب باشید تا به ریشه هایش آسیب نرسد و خاک تازه برایش محیا کنید.

تکثیر و و قلمه گیری Monstera Variegated

قلمه گیری بدون ریشه روش درست تکثیر خانگی این گیاه می باشد و خیلی ها به جای خریدن این گیاه گران قیمت، این کار را ترجیح می دهند. خوب است، البته اگر بلد باشند چطور آنرا زنده نگه دارند و ریشه دوانی را از سر بگیرد. قلمه ای با یک یا دو برگ که به ساقه حدقل با یک گره وصل باشند قلمه ی خوبی می باشد که برای جلوگیری از پژمردن یا پوسیدن این قلمه راه های زیادی وجود دارد که چند تا از بهترین این روش ها شامل؛ تکثیر مونسترا ابلق در آب (که کمی تخصصیست)، تکثیر در خزه اسفاگنوم و تکثیر در پرلیت یا LECA می باشد.

مشکلات و آفات محتمل

گیاه زیبا و خاص مونسترا ابلق جز گیاهان آپارتمانی کم مسئله به حساب می آید، اما مواردر گزارش شده را میتوان به زرد و قهوه ای شدن نقاطی از برگ ها به دلیل مسائل حین کشت، مشاهده کپک بر روی خاک که نشانه ای به اخطار است، برای برطرف کردنش، دقت کنید هرگز آب لوله کشی را بدون 24 ساعت زمان (اصطلاحا نشست یا استراحت)، به گلدان ندهید، با این کار هم دمای آب متعادل سازی و هم مواد شیمیایی مضر مانند فلوراید یا کلرید از آب تبخیر یا ته نشین می شوند. کود دهی با فاصله بیش از دو ماه (در فصول مجاز) نیز می تواند باعث ایجاد لکه روی برگ ها گردد.

اگر برگی از Monstera Variegated شما نیز لکه زرد و قهوه ای دارند، آن برگ را به طور کامل بچینید، شرایط نگهداری را تا میتوانید بهبود ببخشید، کود دهی با آب 24 ساعت نشسته را شروع کنید. به غیر از این مسئله پوسیدن ریشه بخاطر آب دهی زیاد یا کود دهی در زمان نادرست، زرد شدن برگ های پایینی باز بخاطر آب دهی بیش از حد، جمع شدن و گرد شدن برگ ها یا قهوه ای شدن لبه برگ ها که به دلیل آب دهی کم و نور مستقیم خورشید اتفاق می افتد و وجود آفاتی چون کنه تار عنکبوتی، شپشک آردی که با آلودگی های از گلخانه یا خانه شروع می شود تقریبا زیستگاه شان چنین جایی باشد. ریشک بال ها نیز یکی دیگر از آفاتی است که ممکن است باعث تخریب هرگیاه پهن برگی باشد. هریک از مسائل و مواردی که ذکر شد با جدا سازی گیاه از دیگر گیاهان، آفت کش و راه های مقابله با آفات آنها را از بین ببرید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *