پینک پرنسس

یکی از روش های تزیین و روح بخشی منزل های مان که از دیرباز برگزیده ایم و می توان گفت به نحوی سینه به سینه در بین نسل های مختلف جایگاه خود را باز کرده است، نگهداری و پرورش گیاهان زینتی و آپارتمانی در منازل است که به حق می توان گفت کمتر روشی وجود دارد که بتوان در راستای زینت بخشی و پاک سازی هوا و انرژی منزل به عنوان جایگزین نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی از آن بهره جست. گیاهان آپارتمانی انواع گوناگونی دارند و بسیاری از آنها نیز از یک یا چند سره و نژاد اصلی در شرایط آزمایشگاهی و به صورت کشت بافت تکثیر یافته و پرورش داده می شوند. یکی از گونه های اصلی گیاهان زینتی آپارتمانی که در بین انواع گیاهان آپارتمانی امروزی با تنوع بالایی که دارد، بسیار محبوب و مورد پسند واقع شده است، گیاه فیلودندرون “Philodendron” می باشد که زیر گونه های مختلفی از آن کشت شده و در گلخانه ها، بازار های گل و گیاه و همینطور منازل وجود دارند. در متن پیش رو قصد داریم نگاهی به گیاه فیلودندرون پینک پرینسس “Philodendron Pink Princess” که یکی از مهم ترین و زیبا ترین اعضای خانواده ی فیلودندرون هاست بیندازیم و با تاریخچه هستی و بهترین روش نگهداری و پروش این گیاه جذاب و محبوب آشنا شویم. با ما همراه باشید:

اصالت و تاریخچه

همانطور که پیش تر ذکر شد، اکثریت غالب گیاهان آپارتمانی امروزی زیر گونه هایی هستند که از طریق روش های مختلفی در محیط آزمایشگاهی-گلخانه ای کشت شده و به نوعی به وجود می آیند. فیلودندرون که نامش از ریشه یونانی “philo” به معنای عشق یا علاقه می آید، خود دومین بزرگترین عضو خانواده گل شیپوری ها بوده و بصورت بومی و وحشی در مناطق حاره ای آمریکای جنوبی می روید و تا به امروز حدود 500 گونه از این گیاه گلدار و زیبا که با برگ های خاص و فوق العاده اش شناخته می شود تایید شده و در فهرست جهانی گیاهان به ثبت رسیده است.

اصالت گیاه فیلودندرون پینک پرینسس که یک گونه غیر وحشی و پیوندی به شمار می آید، هنوز به طور دقیق مشخص نشده و مبهم است که بعضا اولین تولد آن را به رابرت مک کولی “Robert Mc Colley” که یکی از افراد مهم و بزرگ در زمینه پیوند نژادی بین گیاهان، به ویژه بین فیلودندرون ها و آگلوئونما ها است نسبت داده اند که البته این ادعا از سوی خود او نه تایید شده و نه تکذیب است! آنچه واضح است این است که فیلودندرون پینک پرنسس از دهه 70 میلادی در گلخانه ها و بازار های گل و گیاه دیده شده است ولی در سالیان اخیر است که در بین عموم علاقه مندان جایگاه ویژه ای پیدا کرده و با قیمت بالاتری به نسبت بعضی گیاهان ساده تر به فروش می رسد.

روش صحیح نگهداری، رشد و پرورش

در اینجا سعی داریم تا نکات نگهداری از این گیاه ویژه را مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا باید بدانیم فیلودندرون پینک پرینسس از سرعت بالای رشد برخوردار نیست و در مقایسه با دیگر اعضای این نژاد، نرخ رشد کندتری دارد و به عنوان یک گیاه آپارتمانی به بلندای حداکثر 5 تا 8 فوت (بین 150 تا 240 سانتی متر) و عرض حداکثری 10 فوت یا 300 سانتی متر (در شرایط آرمانی پرورش) خواهد رسید. خوب است بدانیم اگر میخواهیم Philodendron Pink Princess مان همچنان برگ های صورتی دهد چه باید کنیم؛ اولین نکته هنگام خرید است، باید دقت کنیم ساقه گیاه نیز صورتی رنگ باشد، چرا که اگر رنگ ساقه به سبز تیره متمایل باشد گیاه ما اغلب برگ های سبز رنگ خواهد داد اما ساقه صورتی رنگ نشانه رشد برگ های جدید به رنگ صورتی می باشد.

قطعا رشد و پرورش فیلدندرون پینک پرینسس شاداب و سرسبز مایه شادی و مباهات هر شخص گیاه دوست و یا کولکتور گیاهان است و خوشبختانه باید گفت خرم نگه داشتن این گیاه زیبا و خاص، کار دشواری هم نیست. نور مورد نیاز رشد Philodendron Pink Princess، نور غیرمستقیم اما روشن و تابناک است. یعنی فیلدندرون پینک پرنسس مان را نه مستقیم پشت پنجره، بلکه در جایی که نور طبیعی روز به صورت غیر مستقیم به آن برسد باید قرار دهیم تا به بهترین نحو دریافت نور داشته باشد و با شادابی رشد کند و البته رنگ صورتی شاخ و برگ را حفظ کند. در نتیجه دقت کنید که این گیاه زیبا و رنگی را زیر نور مستقیم آفتاب نگذارید، چرا که این نوع نور رسانی باعث سوزاندن برگ های آن می شود. البته نه بدان معنی که محل قرارگیری پینک پرینسس ما جایی تاریک باشد، در آن صورت نیز رنگ صورتی از شاخ و برگ آن کمتر می شود. بهترین جا برای نگهداری و پرورش فیلدندرون پینک پرینسس در ساختمان، قسمت غربی یا شرقی ساختمان و با فاصله تقریبی نیم متر از پنجره می باشد. شاید Philodendron Pink Princess ما بتواند نور صبحگاهی خورشید را تاب آورد، اما پس از آن، باید از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم آفتاب جلوگیری شود.

آبیاری گلدان فیلودندرون پینک پرینسس ما نیز باید به این صورت باشد؛ خاک آن را نه کاملا خیس و گل شده، بلکه تر نگه داریم. این گیاه ویژه خشکی را تحمل نمیکند، اما اگر خاک آن غرق آب باشد نیز فورا دچار پوسیدگی ریشه میشود. پس بهتر است بجای اینکه برنامه منظمی برای آبیاری Philodendron Pink Princess داشته باشیم، خاک آن را با انگشت خود آزمایش کنیم و هر زمان که سطح بالایی لمس  شده خشک بود، آن را آبیاری کنیم، یعنی از روش خیساندن و زهکشی برای آبیاری آن استفاده کنیم تا مطمئن شویم که خاک به طور یکنواخت مرطوب است و نمک های کود از بین میرود.

خاک مناسب نگهداری و پرورش فیلودندرون پینک پرینسس نیز مخلوطی از خاکی با زهکشی خوب است و خاک نگهدارنده رطوبت است. این که باید هوا را به خوبی از لایه های تشکیل دهنده خود عبور دهد، در بهترین حالت متشکل از چهار بخش، دو قسمت خاک استاندارد گلدانی، یک قسمت پرلیت و یک قسمت خاکه ارکیده می باشد. علاوه بر این، افزودن یک مشت زغال باغبانی به مخلوط گلدان مان، هم زهکشی را بهبود می بخشد و هم به سالم ماندن خاک و ریشه کمک می کند.

همچنین محدوده دمایی ایده آل برای رشد فیلودندرون پینک پرنسس داخل خانه، در محدوده بین 12 درجه تا 30 درجه سانتی گراد میباشد. گلدان  Philodendron Pink Princess باید در مکانی نگهداری شود که از وزش باد و تغییرات ناگهانی دما در امان بوده و دما هرگز کمتر از درجه مذکور قرار نگیرد. هیچ یک از اعضای خانواده فیلودندرون ها طاقت سرما و یخزدگی و همینطور خشکی کامل خاک را نداند. این گیاه همانطور که بالاتر گفتیم گیاهی حاره ای است و رطوبت 60 تا 65 درصد را می پسندد.

راه های متعددی برای افزایش سطح رطوبت این گیاه در منزل وجود دارد که از بین آنها میتوان به دستگاه های رطوبت ساز یا Humidifier که روشی ساده و مطمئن به ویژه در فصل زمستان که فصلی به مراتب خشک تر از زمان های دیگر است، نگه داری گیاه فیلودندرون پینک پرینسس در محیطی مانند حمام که بالاترین سطح رطوبت را در بین اماکن منزل دارد و یا نگه داری Philodendron Pink Princess در کنار دیگر گیاهان رطوبت دوست موجود در منزل مانند سرخس یا دیگر فیلدندرون ها که به این شکل میتوان یک شبه اقلیم مرطوب به نفع تمام آن گیاهان و در نهایت آب پاشی روزانه چندین باره به تمام مناطق ساقه و برگ های گیاه نام برد.

کود دهی و تغذیه

 

برای رشد و سرسیزی هرچه بهتر فیلودندرون پینک پرنسس، می بایست آن را ماهی یک بار در طول فصل رشد، از بهار تا اوایل پاییز کود دهی نمود. بهتر است کوددهی با کود مایع متعادل انجام شود که نسبت مواد مغذی N-P-K آن 20-20-20 (معروف به کود سه بیست) می باشد. گیاه Pink Princess در فصل زمستان که انرژی خورشید کمتر است و دریافت نور کمتری دارد به نوعی به خواب زمستانی می رود و در نتیجه نیاز به کود دهی ندارد. باید دقت داشت که همواره می بایست دستورالعمل روی جعبه کود ها را به دقت مطالعه کرد و در صورت نیاز آن را رقیق نمود. اگر از کود مصنوعی استفاده می گردد، می بایست هر سه ماه یک بار خاک را به آرامی به مدت 10 دقیقه با آب جاری بشویید. با این کار به خارج شدن نمک های کود از خاک و جلوگیری از سوختن کود کمک می کنیم.

تعویض گلدان گیاه Philodendron Pink Princess

به طور متوسط، هر 2 تا 3 سال یک بار می بایست گلدان Philodendron Pink Princess مان را تعویض کنیم. همانطور که پیشتر گفتیم، این گیاه در مقایسه با سایر فیلودندرون‌ ها سرعت رشد کمنری دارد، اما می بایست از گلدانی وسیع‌ تر بهرمند باشد و باید به بستری تازه و غنی از مواد مغذی دسترسی داشته باشد. بهترین زمان برای تعویض گلدان فیلودندرون پینک پرنسس، فصول تابستان و بهار است که گیاه رشد فعال دارد. برای انجام این کار می بایست گلدانی به یک سایز بزرگتر یا 2 اینچ عریض تر برگزینیم، باید دقت کنیم گلدان مان حتما دارای سوراخ هایی برای خروج آب نیز باشد.

قلمه زدن گیاه فیلودندرون پینک پرینسس

ساده ترین روش قلمه زدن گیاه Philodendron Pink Princess در خانه، روش بریدن از ساقه می باشد که این امر را نیز بهتر است در فصول بهار و تابستان که گیاه در حال پرورش فعال است و برش ریشه ها سریع تر صورت می گیرد انجام دهیم. پس از در نظر گرفتن این نکات مهم، می توان از راهنمای گام به گام زیر جهت قلمه زدن فیلدندرون پینک پرنسس بهره جست:

  • یک قیچی باغبانی تیز آماده نموده و آن را الکل استریل کنید
  • یک قسمت گره رشد در گیاه پیدا کرده و از کمی پایین تر آن در ساقه، آن را جدا کنید؛ اگر ساقه قلمه خیلی بلند بود، آن را تا جایی کوتاه کنید که فقط ¼ اینچ (حدود نیم سانتی متر) ساقه در بالا و پایین گره رشد داشته باشد.
  • برای نتیجه گیری بهتر، قلمه بریده شده را در یک لیوان آب بگذارید، کمی ماده هورمون ریشه ساز به قسمت برش خرده بزنید و آن را در جایی روشن اما به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. همچنین بهتر است شیشه را با یک کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت آن حفظ شود.
  • برای جلوگیری از تجمع جلبک ها و باکتری ها، هر 5 تا 7 روز یک بار آب داخل لیوان را تعویض کنید.
  • قلمه ‌های فیلودندرون پینک پرنسس بین ۲ تا ۴ هفته طول می‌ کشد تا شروع به ریشه دهی کنند. صبر کنید تا ریشه ها حداقل به اندازه 2 اینچ یا 5 سانتیمتر رشد کنند و سپس گیاه جدید خود را در مخلوطی از خاک با زهکشی خوب پیوند بزنید.

مشکلات و آفت های متداول فیلدندرون پینک پرنسس

فیلودندرون پینک پرنسس به ندرت دچار آفات میشود، اما اگر در شرایط مناسب رشد نکند، ممکن است به هرحال دچار مشکلات و آفاتی شود که به آنها اشاره می کنیم: رایج ترین آفات گیاه Philodendron Pink Princess شامل کنه های عنکبوتی (Spider mite)، شپشک آردی یا (Mealybug)، ریشک بال یا (Thrip) و شپش های نیم پا یا (Scale) می باشند. برای مقابله با کنه عنکبوتی، شپشک آردی و شپش نیم پا از محلول آب و الکل ایزوپروپیل برای پاک کردن مناطق آلوده استفاده کنید، به این صورت که هر 5 تا 7 روز یک بار به مدت یک ماه گیاه را با این محلول اسپری کنید. برای مقابله با ریشک بال ها برگ های آلوده را کوتاه کرده و با محلول صابون حشره کش اسپری کنید.

 

زرد شدن برگ ها

این امر در گیاه پینک پرنسس میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که شایع ترین آنها، آب دهی بیش از حد است. بگذارید خاک گلدان تان بین دو آبیاری تا عمق 1 اینچ خشک شود، ضمنا می بایست مطمئن بود که فیلدندرون پینک پرنسس در  گلدانی حاوی مخلوطی از خاک با زهکشی مناسب قرار دارد.

پوسیدگی ریشه به علت آبیاری بیش از حد و خاک فشرده با زهکشی ضعیف، برگ ریزان یا زرد یا قهوه ای شدن برگ ها به علت تشنگی یا نشان آبیاری بیش از حد، پیچ خوردن یا خم شدن برگ ها به علت آفت زدگی یا آبیاری نادرست، عدم رشد برگ جدید پس از گذشت ماه ها یا در آوردن برگ ها کوچک و کوچک تر به علت عدم دریافت نور کافی و کود دهی نا مناسب و عدم باز شدن کامل برگ های جدید به علت رطوبت پایین محیط زندگی Philodendron Pink Princess از دیگر نشانه های عدم سلامت این گیاه خاص و فوقالعاده زیبا می باشند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *