آزلانی

آزلانی

ممکن است نام گیاه آلوکازیا آزلانی را شنیده باشید یا اینکه این گیاه زیبا را از نزدیک دیده و یا تصویر آن را ملاحظه کرده باشید. هر بیننده‌ای با اولین نگاه به این گیاه،  عاشق زیبایی آن خواهد شد! شاید اشاره به همین نکته راجع به این گیاه کافی باشد که برگ‌های سبز با ترکیبی از رنگ‌های بنفش، قرمز تیره یا رگبرگ سیاه، آنچنان جلوه خاصی را به این گیاه داده است که از آن به عنوان گیاه زینتی در آپارتمان استفاده می‌شود. اگر به دنبال اطلاعات جامع‌تری راجع به نحوه رشد، شرایط نگهداری و شناخت بهتر این گیاه هستید، به سایت درستی وارد شده‌اید! دانستنی‌های زیادی راجع به این گیاه آپارتمانی کمیاب وجود دارد! امیدواریم با مطالعه این مطلب، بر آگاهی شما راجع به این گیاه افزوده شود.

تاریخچه گیاه آلوکازیا آزلانی

آلوکازیا آزلانی (Alocasia Azalnii) نام علمی گیاه استوایی و نادری است که با نام‌های رایج مامبو قرمز (Red Mambo) و جواهر آلوکازیا (Jewel Alocasia) شناخته شده است. این گیاه از خانواده Araceae است و منشا اصلی آن کشور مالزی است. سرعت رشد این گیاه متوسط است و برای شناسایی آن از سایر گیاهان باید به برگ‌های بیضی شکل و براق آن که به آرامی باز می‌شوند و مومی شکل و به رنگ سبز با خطوط سبز روشن و بنفش هستند، توجه شود. گیاه آلوکازیا آزلانی، مورد علاقه کلکسیونرها است و یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی در جهان محسوب می‌شود.

ماکزیمم رشد و میانگین اندازه

گیاه آلوکازیا آزلانی، همیشه سبز است و در مناطق گرمسیری که سرعت رشد بالایی دارد، تنها در عرض چند سال می‌تواند به حداکثر ارتفاع 2 فوت یا 61 سانتی‌متر برسد.

شرایط نگهداری از گیاه آلوکازیا آزلانی

مراقبت از گیاه آلوکازیا آزلانی به دلیل مقاومت بسیار زیاد آن، بسیار آسان است و در صورت بی‌توجهی می‌تواند با گذر زمان، به خوبی خود را با شرایط محیط وفق دهد. این گیاه آپارتمانی بسیار نادر، علاقمندان بسیاری دارد. مهم‌ترین شرایطی که باید برای نگهداری بهینه این گیاه به آن توجه شود شامل موارد زیر است:

آبیاری

گیاه آلوکازیا آزلانی، عاشق آب است! با این حال، نباید بیش از حد آنها را آبیاری کرد. بهتر است هفته‌ای دوبار خاک جهت آبیاری بررسی شود و بعد از هر بار آبیاری، تا زمانی که دو اینچ یا 5 سانت از بالای خاک خشک نشده است،  باید از آبیاری مجدد پرهیز نمود. مرطوب بودن خاک برای این گیاه مهم است؛ اما، باید از آبیاری بیش از حد اجتناب شود. گلدان، باید دارای سوراخ‌های با زهکشی مناسب باشد تا از جمع شدن آب در ظرف که می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود، جلوگیری کند. میزان آبیاری هم باید در فصل زمستان کاهش یابد.

نور

نور غیرمستقیم خورشید و دمای مطلوب بین 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد بسیار مناسب گیاه آلوکازیا آزلانی است. اگرچه این گیاه ممکن است مقداری نور مستقیم صبحگاهی خورشید را تحمل کند؛ اما نور مستقیم بیش از حد خورشید می‌تواند باعث سوختگی شاخ و برگ آن شود. از طرف دیگر، این گیاه به نور مصنوعی نیز به خوبی پاسخ می‌دهد. اگر در نظر دارید تا این گیاه را در داخل خانه و زیر نور مصنوعی پرورش دهید، می‌توانید از لامپ LED با طیف نور کامل روز که حدود30 سانتی متر دورتر از گیاه قرار گرفته است، به مدت 14 ساعت در روز استفاده کنید.

دما

نور غیرمستقیم خورشید و دمای مطلوب بین 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد بسیار مناسب گیاه آلوکازیا آزلانی است. این گیاه آپارتمانی، نباید در معرض دمای کمتر از 15 درجه سانتی‌گراد قرار گیرد. عدم تمایل به نوسانات ناگهانی دما از دیگر ویژگی‌های این گیاه است. بنابراین، باید از قرار دادن آنها در کنار وسایل گرمایشی مثل بخاری و یا دریچه‌ها و پنجره‌های سرد اجتناب شود.

کوددهی

در طول فصل رشد و در هوای گرم بهار و تابستان بهتر است ماهی یک بار، از کود مایع متعادل و رقیق برای تغذیه گیاه استفاده شود. همچنین، بهتر است از تمام دستورالعمل‌هایی که بر روی برچسب ظرف کود نوشته شده است اطمینان حاصل گردد و از کوددهی بیش از حد اجتناب شود. چون، ممکن است باعث سوختن گیاه شود. بهتر است از کود متعادلی که 50% رقیق شده است، استفاده شود تا اطمینان حاصل گردد که موجب سوختگی گیاه نمی‌شود. از طرف دیگر، کوددهی باید در فصول پاییز و زمستان که زمان خواب گیاهان است، متوقف شود.

 خاک

بهترین مراقبت برای گیاه آپارتمانی آلوکازیا آزلانی، خاک با زهکشی و هوادهی خوب است. این گیاه، محیط‌های رشد سنگین را دوست ندارد و به خاک متخلخل و سبک نیاز دارد تا بتواند مقداری آب را در خود نگه دارد. ریشه‌های این گیاه، برای حفظ سلامت به اکسیژن نیاز دارند. بهتر است خاک گلدان مخلوطی حاوی دو قسمت پرلیت با یک قسمت پوسته نارگیل باشد.

تعویض گلدان

گیاه آلوکازیا آزلانی به دلیل رشد سریع، باید هر یک تا دو سال یک‌بار گلدان آن تعویض شود. بهتر است گلدانی انتخاب شود که 1 تا 2 اینچ بزرگ‌تر از ظرف قبلی باشد و سوراخ‌های زهکشی مناسبی داشته باشد. برای این کار، باید گیاه را به آرامی در گلدان جدید قرار داد و به آرامی‌بر روی خاک فشار وارد کرد تا گیاه به طوررمناسب در خاک قرار گیرد. سپس،  آن را آبیاری و در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار داد.

رطوبت

گیاه آلوکازیا آزلانی ترجیحاً در محیطی با آب و هوای مرطوب و در رطوبت بالای 60 درصد رشد می‌کند. رطوبت در سطح پایین، منجر به توقف رشد یا استرس به گیاه می‌شود. جهت افزایش سطح رطوبت گیاه،  می‌توان از دستگاه مرطوب‌کننده در محیط استفاده کرد.

تمیز کردن برگ‌ها

برای تمیز کردن برگ‌های گیاه آلوکازیا آزلانی، می‌توان برگ‌ها و ساقه‌ها را با آب و صابون شستشو داد و به دنبال آن گیاه را با روغن چریش پاک نمود. در نهایت، پس از قرار دادن گیاه در مکان اولیه، باید رطوبت اطراف آلوکازیا را افزایش داد.

روش‌های تکثیر گیاه آلوکازیا آزلانی

گیاه آلوکازیا آزلانی، بسیار نادر و گران است اما برای تکثیر، نیازی به خرید مجدد آن نیست، فقط کافی است به یکی از طرق: تقسیم، افست و دانه، تکثیر شود. اما، باید توجه شود که تکثیر گیاه باید در فصول بهار و یا تابستان انجام شود.

تقسیم

برای تقسیم گیاه آلوکازیا آزلانی، ابتدا باید خاک اطراف ریشه را به دقت پاک کرد و با استفاده از یک چاقوی تیز، ریزوم را تقسیم نمود. باید اطمینان حاصل شود که هر دو قسمت گیاه،  دارای مقدار مناسبی ریشه باشند. گیاه شکافته شده، باید در مخلوط خاک با زهکشی مناسب و در گلدانی با سوراخ‌های زهکشی کاشته شود. در صورت مراقبت صحیح، ریشه‌های گیاه در عرض چند هفته، جوانه می‌زند.

افست

با استفاده از قیچی هرس تمیز یا چاقوی تیز، ریشه‌هایی که به گیاه مادر متصل هستند، بریده می‌شود و گیاه جوان را با احتیاط از گیاه مادر جدا کرده و در ظرف کوچک‌تری قرار می‌دهند. زمانی که افست‌ها به ارتفاع 7.5 سانتی‌متر رسید، آن را از گیاه مادر جدا می‌کنند.

دانه

دانه‌های گیاه آلوکازیا آزلانی را یک شب در آب مقطر خیس می‌کنند و آن را در خاک گلدانی که زهکشی مناسبی دارد، می‌کارند. بهتر است این فرآیند در فصل پاییز انجام شود. بذرها در عمق یک سانتی‌متری خاک کاشته می‌شوند. برای حفظ رطوبت بالا و ثابت، دانه‌ها باید به آرامی آبیاری شوند و گلدان با کیسه پلاستیکی پوشانده شود. سپس، ظرف را در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار می‌دهند. باید از رطوبت خاک اطمینان حاصل شود. برای گرم نگه داشتن نهال‌ها، معمولاً از تشک حرارتی زیر گلدان استفاده می‌شود. میزان موفقیت جوانه‌زنی زمانی که دمای خاک گرم باشد، افزایش می‌یابد. هنگامی که نهال‌ها به ارتفاع 5 سانتی‌متر رسید، بدون آنکه آسیبی به ریشه پیوند وارد شود،  آن‌ها را با احتیاط در گلدان بزرگ‌تر قرار می‌دهند.

بیماری‌ها و درمان

گیاه آلوکازیا آزلانی نیاز به هرس دائمی ندارد. تنها لازم است تا برگ‌های مرده، بیمار یا تغییر رنگ داده شده را به صورت دوره‌ای و در صورت نیاز، حذف کرد. این گیاه، برای گربه‌ها، سگ‌ها و انسان به دلیل وجود کریستال‌های اگزالات کلسیم سمی است و نباید بلعیده شود. در صورت مصرف، باعث تحریک دهان و دستگاه گوارش می‌شود. همچنین، در صورت تماس با دست باید با آب شسته شود. از جمله آفات این گیاه، شپشک آرد آلود، کنه عنکبوتی، شته و فلس است و از جمله بیماری‌های آن، پوسیدگی ریشه است. در صورت تشخیص هر نوع آفات در این گیاه، باید آن را از سایر گیاهان جدا نمود و با آفت‌کُشی مانند روغن چریش یا صابون حشره‌کش، آن را درمان نمود.

زرد شدن برگ‌ها

در صورتی که شاخ و برگ گیاه آلوکازیا آزلانی زرد شود، اغلب نشانه خاک بسیار مرطوب یا خیلی خشک آن است.

قهوه‌ای شدن برگ‌ها

شاخ و برگ گیاه آلوکازیا آزلانی، ممکن است به دلیل رطوبت کم یا خشکی بیش از حد خاک، قهوه‌ای شود. بنابراین، هنگامی که شاخ و برگ در حال قهوه‌ای شدن است، باید سطح رطوبت محیط گیاه افزایش یابد.

پوسیدگی ریشه

با وجود مقاومت گیاه آلوکازیا آزلانی در برابر انواع آفات و بیماری‌ها، در صورت آبیاری بیش از حد، ممکن است ریشه گیاه دچار پوسیدگی شود.

آفات مختلف

برای از بین بردن آفات مختلف از جمله، کنه‌های عنکبوتی که در شرایط خشک رشد می‌کنند، باید از روش مه‌پاشی منظم و سینی سنگریزه در نزدیکی گیاه آلوکازیا آزلانی، استفاده کرد تا به جلوگیری از بازگشت حشرات به گیاه کمک شود.

نویسنده : امیرهمایون

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *