امپریال گلدن

 

تاریخچه گیاه فیلودندرون imperial golden

امپریال گلدن گیاهی استوایی محسوب می‌شود که بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. همچنین، در استرالیا، جزایر اقیانوس آرام، آفریقا و هند غربی نیز یافت می‌شود. این گیاه دارای برگ‌های سبز تیره و براق با رگه‌‌های زرد و رنگ مسی است که به خاطر برگ‌های زیبایش معروف است.

ماکزیمم رشد و میانگین اندازه

اگر از این گیاه به طور درست در داخل خانه نگهداری شود، به طور میانگین تا اندازه 50 سانتی متر ارتفاع و 50 سانتی متر عرض رشد می‌کند.

شرایط نگهداری گیاه فیلودندرون imperial golden

این گیاه نیاز به مراقبت زیادی ندارد و حتی می‌توان آن را رها کرد تا خودش رشد کند! به همین دلیل برای افراد پرمشغله یک انتخاب عالی است. البته بهتر است که به آن رسیدگی کنید تا به خوبی رشد کند و طراوات و شادابی خود را از دست ندهد. مراقبت از این گیاه بیشتر شامل آبیاری و کود دهی است. در ادامه قصد داریم به معرفی شرایط لازم برای نگهداری از فیلودندرون imperial golden بپردازیم.

 

آبیاری

این گیاه ترجیح می‌دهد مرطوب بماند اما می‌تواند تا حدودی خشکی را هم تحمل کند. چرا که از آمریکای مرکزی و جنوبی می‌آید که دارای باران‌‌های نامنظم است.

توجه داشته باشید که حتما فاصله زمانی بین دو آبیاری به گونه‌ای باشد که خاک گیاه خشک شود. به طور متوسط هر چند روز یک بار آن را آبیاری کنید. علاوه بر این، افتادگی برگ‌ها نشان می‌دهد که گیاه شما به آب نیاز دارد. اگر به مدت یک هفته فراموش کردید که گیاه خود را آبیاری کنید، مشکلی پیش نمی‌آید. اما اگر بیش از دو هفته آن را آبیاری نکنید، برگ‌های آن شروع به پژمرده شدن کرده و لبه‌های برگ‌ها قهوه ای می‌شوند.

بسیار مهم است که مراقب باشد ریشه‌های گیاه در آب غوطه ور نشوند و یا آن را بیش از حد آبیاری نکنید، زیرا ممکن است منجر به پوسیدگی ریشه‌ها شود.

امپریال گلدن
امپریال گلدن

نور

فیلودندرون امپریال گلدن نور روشن و غیر مستقیم خورشید را ترجیح می‌دهد. تا حدودی آفتاب مستقیم را تحمل می‌کند، اما آفتاب زیاد می‌تواند برگ‌های آن را بسوزاند. پس بهتر است این گیاه را در نزدیک ترین نقطه به پنجره و دور از آفتاب مستقیم نگه دارید. اگر در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید، این گیاه را می‌توان در فضای باز و در سایه جزئی پرورش داد.

دما

فیلودندرون امپریال گلدن هوای گرم را ترجیح می‌دهد. البته این گیاه در زمستان به خواب می‌رود و در این زمان می‌تواند دمای پایین تری را تحمل کند. حداقل درجه حرارت مناسب برای این گیاه در زمستان ۱۸ درجه و در تابستان حداکثر 25 درجه سانتی گراد است.

کود دهی

مهم است که این گیاه را به طور مرتب کود دهید. برای این کار از کود‌های متعادل حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم استفاده کنید. کود دهی را هر دو هفته یک بار در در فصل رشد گیاه یعنی بهار و تابستان و هر ماه در پاییز و زمستان انجام دهید.

خاک

فیلودندرون امپریال گلدن در یک خاک لومی، غنی از مواد مغذی و زهکشی شده به خوبی رشد می‌کند. این گیاه در خاک اسیدی با ph 5 یا ph 6 رشد بهتری دارد. مخلوط نصف پیتماس و نصف پرلیت یا ورمی کولیت برای آن مناسب است. اگر مخلوط خاک خیلی سنگین است، کمی ماسه به آن اضافه کنید.

گلدان مناسب

می‌توان آن را در انواع مختلف گلدان پرورش داد، به شرطی که زهکشی خوبی داشته باشند. گلدان‌های تراکوتا یا سفالیریال پلاستیکی و لعاب دار همگی انتخاب‌های خوبی هستند. حتما گلدانی را انتخاب کنید که کف آن دارای سوراخ باشد.

تعویض گلدان

گلدان این گیاه را هر یک تا دو سال یا زمانی که ریشه‌ها شلوغ می‌‌شوند، تعویض کنید. در واقع، با بیرون زدن ریشه گیاه از گلدان، زمان تعویض آن فرا رسیده است. از گلدانی استفاده کنید که فقط یک سایز بزرگ‌تر از گلدان فعلی بوده و حتما به خوبی زهکشی شده باشد. پس از تعویض گلدان، آن را آبیاری کنید.

رطوبت

فیلودندرون امپریال گلدن رطوبت بالا را ترجیح می‌دهد اما سطوح پایین رطوبت را هم می‌تواند تحمل کند. رطوبت بین 70 تا 90 درصد برای این گیاه آپارتمانی مناسب است. اگر محیط خانه شما خشک است،  می‌توانید رطوبت اطراف این گیاه را با قرار دادن آن در سینی آب حاوی سنگ ریزه یا استفاده از مرطوب کننده، افزایش دهید.

تمیز کردن برگ‌ها

به طور مرتب مثلا ماهیانه یک بار با مواد براق کننده یا با پارچه خیس برگ‌ها را تمیز کنید.

روش‌های تکثیر

بهترین زمان برای کاشت این گیاه آپارتمانی ، در بهار یا تابستان است. به طور کلی، به دو روش قلمه گیری و کاشت بذر تکثیر می‌شود اما رایج ترین روش تکثیر این گیاه از طریق تقسیم و قلمه ساقه است.

شما می‌توانید به راحتی با قلمه و تقسیم، گیاه فیلودندرون امپریال گلدن را تکثیر کنید. گرفتن قلمه‌های با حداقل دو گره از ساقه‌های قوی‌تر، مناسب است. هنگام برداشتن تکه ای از ساقه، حتما بخشی را با چندین ریشه بردارید. قلمه زنی این گیاه بهتر است درون خاک انجام شود و کاشت قلمه‌ها در آب چندان برای این نوع مناسب نیست و ممکن است کیفیت گیاه پایین بیاید. برای تکثیر این گیاه از طریق قلمه ساقه می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

  • گیاه را با احتیاط از گلدان خارج کنید.
  • تکه ای از ساقه را که شامل حداقل یک برگ است، جدا کنید.
  • قلمه را در یک گلدان دارای زهکشی مناسب قرار دهید.
  • قلمه را آبیاری کنید و آن را در مکانی گرم با نور غیر مستقیم قرار دهید.
  • قلمه در عرض چهار تا شش هفته ریشه خواهد زد.

برای کاشت بذر نیاز نیست دانه را در عمق زیاد بکارید و کاشت سطحی کفایت می‌کند. می‌توانید پس از کاشت بذر روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید تا رطوبت خاک به خوبی حفظ شود. دمای محیطی مناسب برای رشد گیاه حداکثر تا 23 درجه سانتی ‌گراد است. بذر‌ها 1 تا 2 ماه طول می‌کشد تا جوانه بزنند.

خواب زمستانی

این گیاه در زمستان به حالت خواب می‌رود و در این مدت می‌توان آن را خشک نگه داشت. پیش از آبیاری مجدد باید اجازه دهید تا خاک کاملا خشک شود.

هرس

فیلودندرون imperial golden نیازی به هرس زیاد ندارد، اما اگر برگ‌ها خیلی بلند شدند می‌توانید آن‌ها را کوتاه کنید. اگر می‌خواهید اندازه آن را کنترل کنید، بهتر است به صورت منظم آن را هرس کنید. بهترین زمان برای هرس این گیاه، اوایل بهار و پیش از شروع فصل رشد آن است.

امپریال گلدن
امپریال گلدن

آفات و بیماری‌ها و روش درمان

آفات و بیماری‌هایی که این گیاه ممکن است به آن‌ دچار شود، به قرار زیر است.

ریزش برگ‌ها

اگر برگ‌های گیاه شما شروع به زرد شدن و ریزش کرد، احتمالا به دلیل آبیاری زیاد یا کم است. در چنین شرایطی برای درمان این مشکل باید گیاه را فقط در زمان خشکی خاک آبیاری کرده و در صورت نیاز قسمتی از خاک گیاه را عوض کنید و حتما از خاک دارای زهکشی مناسب استفاده نمایید.

زرد شدن برگ‌ها

زادگاه این گیاه مناطقی با آب و هوای گرم است. به همین دلیل در دمای پایین و هوای سرد آسیب می‌‌بیند و برگ‌هایش زرد می‌‌شود. برای درمان زردی برگ‌‌های فیلودندرون imperial golden به دلیل دمای پایین، باید آن را در محیطی با هوای گرم‌‌تر قرار دهید.

پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شود و می‌تواند برای گیاه شما کشنده باشد. اگر فکر می‌کنید گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه شده است، آن را از گلدان خود بیرون آورده و ریشه‌هایش را بررسی کنید. اگر خیس یا سیاه باشند، احتمالا پوسیده شده اند. ریشه‌های پوسیده را قطع کنید و گیاه را در مخلوط گلدان تازه قرار دهید. پیش از آبیاری مجدد، صبر کنید تا خاک آن کاملا خشک شود.

آفات

این گیاه به شپشک آرد آلود، کنه تار عنکبوتی، تریپس، حشرات فلس دار و شته حساس است. این آفات را می‌توان با صابون حشره کش یا روغن باغبانی کنترل کرد. البته توجه داشته باشید که گیاه آسیب دیده را از سایر گیاهان جدا کنید تا خطری برای دیگر گیاهان ایجاد نشود. پس از نابودی کامل آفات، برگ‌ها را با استفاده از محلول آب و صابون شستشو دهید.

بیماری‌ها

این گیاه مستعد ابتلا به بیماری‌های قارچی مانند سفیدک پودری و لکه برگی است. این بیماری‌ها را می‌توان با محصولات قارچ کش کنترل کرد. هنگام استفاده از محصولات آفت کش حتما دستور العمل‌های روی آن را دنبال کنید.

تصفیه هوا

این گیاه یک تصفیه کننده طبیعی هوا است و به بهبود کیفیت هوای خانه یا محل کار شما کمک می‌کند.

آیا گیاه فیلودندرون imperial golden سمی است؟

این گیاه آپارتمانی برای انسان یا حیوانات سمی نیست اما در صورت بلعیدن می‌تواند باعث سوزش و ناراحتی شود. بنابراین، مهم است که این گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

آیا می‌توان از گیاه فیلودندرون imperial golden خارج از خانه هم نگهداری کرد؟

این گیاه را می‌توان در داخل و خارج از خانه پرورش داد. اگر در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید، این گیاه را می‌توان در فضای باز و در سایه جزئی پرورش داد؛ در غیر این صورت بهتر است این گیاه را در داخل خانه پرورش دهید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *