بلک ولوت

آلوکازیا بلک ولوت (Alocasia Black Velvet)

در بین افرادی که خود را کلکسیونر گیاه می دانند و علاقه ی زیادی به جمع آوری گیاهان آپارتمانی ویژه دارند، گونه های مختلف گیاه آلوکازیا از جایگاه ویژه ای برخوردارند و در بین همه انواع این ژن؛ Black Velvet، بلک ولوت که به مخمل مشکی ترجمه می باشد، زیبایی ویژه و کم نظیری دارد که تا حدی آن را به رنگ خاصی که دارد و زیبایی های بصری اش مانند رگه های نقره ای رنگ برگ ها و غیره مدیون است. این گیاه که جزء گیاهانی با نگهداری ساده می باشد را با هم در متن زیر مورد بررسی قرار داده و نکاتی باید در مورد آن بدانیم را گوشزد می کنیم؛ همراه ما باشید:

معرفی

بیشتر گیاهان همیشه سبز برگی اصالتی بر مناطق حاره ای زمین که اکثر سال را مرطوب یا بارانی و احتمالا گرم هستند دارند، . اگرچه سابقا این گیاه بسیار به ندرت در طبیعت دیده شده بود، اما جادوی کشت بافت آن را کمی در دسترس تر از زمان کرده است. از برجسته ترین شاخصه های بلک ولوت می توان به برگ های ضخیم، گوشتی و قلبی شکل تیره رنگ با رگه های برجسته سبز کم رنگ، سفید یا نقره ای با بافت سفت نام برد. مراقبت از این گیاه ویژه کار سختی نیست؛ در ادامه به چگونگی آن می پردازیم:

رسیدگی، مراقبت و پرورش

می دانیم نگهداری از هر گیاهی نکات ریز و درشتی دارد و برای رشد و پرورش صحیح باید آنها را تا حد ممکن رعایت کرد. همانند بیشتر گیاهان حاره ای، آلوکاسیا بلک ولوت نیز رطوبت بالا را ترجیح می دهد و بودن در محیطی مرطوب با درجه رطوبت 60 تا 75 درصد را بیشتر از جاهای خشک دوست دارد. البته باید دقت داشت که خاک Alocasia Black Velvet  نباید به هیج وجه گلی و اشباع از آب باشد، چرا که در آن صورت ریشه ها گندیده و گیاه از بین می رود. آبیاری درست  گیاه بلک ولوت بدین صورت است که باید بگذارید ابتدا 3 4 سانتی متر بالای خاک گلدان خشک شود و سپس اقدام به آبیاری Alocasia Black Velvet  کنید و هنگام آبیاری، خاک را کاملاً بشویید تا مازاد آن از سوراخ های خروجی خارج شود. این امر کمک می کند تا نمک های اضافی را خارج شده و محیط گیاه کاملاً آبرسانی شود.

Alocasia Black Velvet نیاز مبرمی به نور شدید ولی غیر مسقیم دارد، البته تاریکی را به نسبت بسیاری از گیاهان دیگر بهتر تاب می آورد ولی این دلیل نمی شود این گیاه را در محل همیشه تاریک قرار دهید؛ بلک ولوت هر ذره نوری که هست را جذب می کند، پس بهتر است آن با کمی فاصله از پنجره هایی که نور جنوبی را دریافت می کنند قرار دهید. قدری فاصله با پنجره مهم است زیرا نور مستقیم تشدید شده برگ هایش را میسوزاند و موقعیت های همیشه روشن نیز باعث می شود تیرگی برگ های سیاه مخملی اش کمتر و کمتر شود.

دیگر نکته مهم برای رشد خاک مناسب با مواد معدنی مناسب برای هر گیاه است که به صورت تجربی مشخص می شود چه مخلوط خاکی برای این گیاه مناسب تر است. برای آلوکاسیا بلک ولوت نیز مخلوط خاک میبایست صاف و بدون زهکشی باشد تا ریشه ها همیشه حتی پس از خیساندن کامل هوادهی داشته باشند. خاک مناسب alocasia black velvet از لحاظ شیمی کشاورزی بهتر است کمی اسیدی با 5.5 تا 6.5 pH باشد؛ بنابراین وجود مقداری از مواد آلی که به آنها اشاره می کنیم برای خاک بلک ولوت مفید و مقبول می باشند: پیت ماس یا خزه اسفاگنوم (پوزه دار)،کوکو کویر یا الیاف نارگیل، پرلیت، پوکه گلدانی، تراشه های چوب، شن درشت مخلوط و پوسته های ارکیده و درختان مخصوصا پوسته نخل در مخلوط خاک آلوکازیا بلک ولوت برای زهکشی بالا و متخلخل بودن آن پیشنهاد می شود.

از دیگر نکات قابل بررسی برای نگهداری درست آلوکازیا بلک ولوت؛ یک، دمای مورد علاقه این گیاه حاره ای بین 15 تا 27 درجه سانتی گراد (دمای اتاق) و بالاتر است، این گیاه در هوای گرم تر بهتر رشد می کند و زیاد طاقت هوای سرد تر از 13درجه سلیوس و وزش باد هم سرد و هم گرم را ندارد. دو، این گیاه را بجز در فصول سرد سال، ماهی یک بار کوددهی کنید، کود مناسب برای Alocasia Black Velvet می تواند کود های چند منظوره موجود در بازار، ولی با نصف مقدار مصرف توصیه شده باشد. سه، این گیاه نیاز آنچنانی بر حرس شدن ندارد، مگر چیدن برگ های مرده. چهار، بهترین روش خانگی تکثیر آلوکازیا بلک ولوت با روش های پاشیدن بذر تخم گیاه، جداسازی پاجوش یا تقسیم زیر ساقه و کاشت مجزا ی هریک می باشد. پنج، تعویض گلدان زمانی که ریشه به انتهای گلدان برسد بهتر است ولی از تعویض گلدان بیش از هر 2-3 سال یکبار خودداری  و در هر تعویض اندازه گلدان را به نسبت نیاز، کمی افزایش دهید.

گیاه Alocasia Black Velvet  زیاد درگیر آفت و بیماری نمی شود اما اگر بشود، آفت معمول این گیاه اغلب کنه تار عنکبوتی یا اسپایدر مایت می باشد. به غیر از این هم در اثر آبیاری بیش از حد، قارچ های لکه برگی بر روی برگ های آلوکازیا بلک بعضا ولوت گزارش شده است.Alocasia Black Velvet  همچنین برای حیوانات و انسان ها به دلیل اگزالات کلسیم و کریستال و تحریکات دهان و دستگاه گوارش سمی می باشد. آلوکازیا بلک ولوت یکی بهترین انتخاب ها برای درون تراریوم می باشد اما باید دقت کنید اگر این گیاه را تراریوم کردید، از قرار دادن آن در معرض منبع نور مصنوعی خودداری کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *