ردسکرت

آلوکازیا؛ نژادی که آن را با برگ های درشت و چرمین می شناسند، از زیبا ترین گیاهان وحشی مناطق حاره ای ست که در زادگاهش، زیر تاج درختان رشد می کند، در نتیجه از نور مستقیم خورشید معمولا به دور است. پس در خانه نیز نیاز به قرار گرفتن در جایی که نور مستقیم آفتاب می تابد ندارد و جایی مانند کمی دور تر از پنجره های شمالی یا شرقی مکان مناسبی برای قرار دادن Alocasia Red Secret می باشد. در متن زیر سعی داریم تا به مهم ترین عوامل در نگهداری درست و پرورش گیاه آلوکازیا رد سکرت مانند آب، نور، خاک مناسب و غیره بپردازیم.

رسیدگی، مراقبت و پرورش

حتما تا به حال شما هم گیاهی را با عدم مراقبت صحیح، خراب کرده یا از بین برده باشید و حال بر آن شده اید تا از آلوکازیا رد سکرت تان به بهترین نحو مراقبت کنید. خب، خانوانده آلوکازیا ها امکان تطابق خوبی با طیف متفاوتی از نور غیر مستقیم دارند؛ یعنی نور غیر مستقیم کم تا زیاد برای آنها مناسب است و رد سکرت نیز از این قاعله مستثنی نیست. البته هرچه نور بیشتری داشته باشد به طبع سرعت رشد بالاتری نیز خواهند داشت. در نتیجه قرار دادن Alocasia Red Secret در معرض مستقیم نور خورشید، به تدریج باعث سوختن برگ های آن میشود.

فاکتور  مهم بعدی برای مراقبت و پرورش هر گیاه آپارتمانی از جمله الوکازیا ردسکرت آب می باشد؛ باید دقت کنید گلدان رد سیکرت شما زمانی نیاز به سیراب شدن دارد که دو بند انگشت اول خاک آن خشک باشد، نیاز به آب در گیاه آلوکازیا در حد متوسط است. Red Secret گیاهی است که رطوبت را دوست دارد و اگر با برنامه ریزی همه روزه برگ ها، ساقه و محیط اطرافش را آب پاشی کنید، شرایط رشدش را به ایده آل نزدیک تر کرده اید، اما با این حال گیاه Alocasia Red Secret دوست ندارد خاکش متداوما خیس باشد. در ماه های سرد تر نیز که گیاه رشد فعال ندارد، خوب است آبیاری آن را کاهش دهید.

 

بعد از نور و آب، میدانیم نوع خاک مهم ترین فاکتور در نگهداری صحیح و پرورش هر گیاه آپارتمانی می باشد. سره آلوکازیا ها نیز به همین ترتیب باید از خاک مناسب در گلدان بهرمند باشند. بهترین خاک برای نگهداری درست Alocasia Red Secret خاکی با تراکم کم و غنی از مواد معدنی می باشد. باید از نوعی خاک استفاده کنید که در آن واحد رطوبت را به خوبی حفظ کند و آب را نیز بخوبی رو به سوراخ های کف گلدان جهت تخلیه هدایت کند تا جلوی پوسیدگی ریشه ها را بگیرد. خاک های مخلوط شده آماده پر از مواد معدنی مانند کوکو کویر که فیبر یا الیاف نارگیل مواد اصلی تشکیل دهنده آن است، پیت ماس یا خاک خزه پوزه دار و خاک برگ مناسب گلدان آلوکاسیا رد سکرت شما هستند.

گیاه آلوکازیا رد سیکرت، به عنوان گیاه آپارتمانی نیمه استوایی، به هوایی گرم تر، مانند هوایی که در واقع بومی آن است بیشتر علاقه دارد. اتاقی معمول با درجه حرارت بالای 18 درجه برای رشدش کاملا مناسب خواهد بود. از قرار دادن گلدان رد سکرت تان در کنار درب خروجی، پنجره های رو به هوای باز، دستگاه تهویه مطبوع و بخاری ها خودداری کنید. اگر خواستید گاهی گلدان Alocasia Red Secret را در محیط پاسیو یا فضای باز قرار دهید، دقت کنید قبل از اینکه درجه حرارت به زیر 15 درجه سانتی گراد برسد آن را به محیط گرم تر داخلی بازگردانید.

می دانیم همه گیاهان برای دریافت مواد غذایی کامل نیاز به کوددهی دارند، گیاه زینتی آلوکازیا رد سکرت می تواند با کود دهی رشد بسیار بهتری داشته باشد؛ البته مهم است این کار را در فصل طبیعی رشد و هنگام پرورش با برنامه ای مدون انجام دهیم تا بهترین نتیجه را از کوددهی به گلدان Alocasia Red Secret مان ببینیم. از جمله کود های مناسب جهت تغذیه گلدان آلوکاسیا ردسیکرت می توان به کود مایع رقیق متشکل از یک امولسیون ماهی و جلبک دریایی یا کود با سرعت آزادسازی پایین اشاره کرد. دقت داشته باشید که در فصل سرما که ردسکرت در خواب زمستانی است نباید آن را کوددهی نمود. Alocasia Red Secret از جمله گیاهان کند رشد است و در خانه به ندرت به 200 سانتی متر و بیشتر برسد، ضمن اینکه آلوکازیا رد سکرت برای همان حد طبیعی رشد نیز نیازمند نور غیرمستقیم زیاد می باشد.

 

رایج ترین روش خانگی تکثیر آلوکازیا رد سیکرت، تکثیر از طریق تقسیم ریشه می باشد. برای انجام این کار، باید طی تعویض گلدان، که خود می بایست سالی یک بار یا وقتی گیاه به نسبت اوایل کاشت در آن گلدان دوبرابر اندازه شده باشد، با چاقویی ضدعفونی شده اقدام به برش ریشه از بین دو کیسه انتهایی نموده و سپس زود گیاه جدید را درون گلدانی جدید بکارید، به آن آب دهید و زیر نور براق ولی غیر مستقیم آفتاب قرارش دهید تا شروع به پرورش کند. خاک گلدانی تازه تمام مواد مغذی را برای Alocasia Red Secret تحت تعویض خاک یا گلدان دارد و در صورت تعویض مدون سالانه، این گیاه به خودی خود نیاز به کود پرورشی نخواهد داشت. آلوکازیا رد سکرت کمتر دچار بیماری یا آفت می شود، اما می توان از شپشک آردی و کنه تار عنکبوتی به عنوان آفات دیده شده روی آلوکازیا نام برد که میتوان با انواع آفت کش های موجود در بازار به مقابله با آنها پرداخت، ضمن اینکه تغییر گلدان و تغییر خاک به موقع میتواند از وقوع آفت زنی بر ردسیکرت ما جلوگیری کند.

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *