فیلودندرون فلوریدا گست – Philodendron Florida Ghost

فلوریدا گست

فلوریدا گست

در بین روش های متفاوت ارائه شده برای زیبا سازی منازل مان، نگهداری و پرورش گل و گیاه آپارتمانی یکی از آن دست روش هایی ست که نه تنها منزل را زیبا تر، بلکه آن را پاکسازی و خوش انرژی می کند. از همین روست که میبینیم امروز هم تنوع گیاهان آپارتمانی رو به افزایش است و هم افراد و خانواده ها بیش از پیش به دنبال بهره گیری از این شیوه برای چیدمان اماکن خود هستند. در متن زیر قصد داریم به معرفی، بررسی چگونگی نگهداری صحیح و پرورش گیاه آپارتمانی فیلودندرون فلوریدا گست -Philodendron Florida Ghost بپردازیم، با ما همراه باشید:

معرفی و اصالت

بدون تردید یکی از متنوع ترین و در عین حال محبوب ترین خانواده گیاهان زینتی، سره فیلدندرون ها می باشند که شناسه اصلی آنها را شاید بتوان برگ های پهن و یک سره از ساقه برآمده ی آنها نامید. Philodendron ها که خود از سره Araceae ها محسوب میشوند، اصالتی بر حوزه دریای کارائیب که دو شبه قاره آمریکای شمالی و جنوبی را از هم جدا می کنند می برند و باور عموم بر این است که ونزوئلا اولین کشوری در این منطقه بوده که فیلودندرن در آن روییده است. فیلودندرون فلوریدا گست -Philodendron Florida Ghost نیز گیاهی هیبرید یا تراژن است که به صورت کشت بافت و از تلفیق دو گیاه Philodendron Pedatum  و Philodendron Squamiferum به دست آمده. فلوریدا گست نیز مانند اکثر فیلدندرن ها انتخابی ایده آل به عنوان گیاه آپارتمانی مقاوم است که بین 60 سانتی متر تا 1.5 متر رشد خواهد کرد. در خلال متن به نگهداری از آن با رعایت نکاتی چند خواهیم پرداخت.

نگهداری، مراقبت و پرورش

رسیدگی، مراقبت و نگهداری از دارایی هایمان، شاید مهم ترین کاری باشد که میبایست در قبال آنها انجام دهیم، به ویژه اگر این اموال موجود زنده مانند گلدان یک گیاه باشند. همانند اکثر فیلودندرون ها، نگهداری از فلوریدا گست نیز کار دشواری نیست. همانطور که گفتیم، سره ی این گیاه اهل حوزه دریای کارائیب است، و این یعنی این گیاه آپارتمانی شما رطوبت دوست می باشد و هوای سرد را نیز دوست ندارد. البته قطعا می دانیم مولفه های بیشتری برای تکیمل دانش نگهداری از هر گل و گیاه آپارتمانی وجود دارند که در خلال متن به آنها خواهیم پرداخت.

نور مورد نیاز

نور طبیعی روزانه خورشید یکی از مهم ترین منابع دریافت انرژی مورد نیاز برای رشد و نمو تمام موجودات زنده از جمله گل و گیاهان می باشد. در نتیجه هر گیاهی به بدون شک نیازمند مقدار مشخصی از نور آفتاب آن هم به نحوی مشخص می باشد. فیلودندرون فلوریدا گست هم از این قانون تبعیت می کند و مانند اکثر فیلدندرون ها، نیازمند نور روزانه زیاد و شفاف اما غیر مستقیم می باشد، در نتیجه شاید نزدیک به پنجره ای با نور جنوبی جای خوبی برای آن بتوانید بیابید؛ البته باید دقت داشت که می بایست پنجره ما حداقل با یک پرده حریر یا ساتن که نور را کمی فیلتر کند پوشیده باشد، در غیر این صورت فاصله ای 2 متری از پنجره ای با نور جنوبی که آفتاب روزانه را به خانه می دهد، برای این گیاه آپارتمانی زیبا مناسب خواهد بود.

خاک مناسب، آب و کود دهی

حتما تا بحال در لحظاتی ضرب المثل آب مایه حیات است را درک کرده اید! این مثل حقیقتا اهمیت آب را برای تمام موجودات زنده از جمله ما انسان ها، گل و گیاهان آپارتمانی و حیاطی مشخص است. با علم به این موضوع، باید بدانیم بسیاری از گیاهان با آب دادن بیش از حد، زود به علت پوسیدگی ریشه از بین می روند. گیاه فیلودندرون فلوریدا گست -Philodendron Florida Ghost نیز دوست دارد خاک محیطش مرطوب – و نه خیس آب- باشد. برای فهمیدن زمان مناسب برای آب دادن به گلدان شامل فلوریدا گست بهتر است انگشت تان را در خاک فرو کنید و اگر در همین چند سانت اول خاک احساس خشکی کردید، آن را آب دهید. مقدار آب دادن در تابستان بیشتر و زمستان کمتر خواهد بود. البته دقت کنید آب بیش از حد میتواند به ریشه این گیاه نیز آسیب بزند. پس خاک متخلخل درون گلدانی با سوراخ خروجی آب در انتها فراموش نشود.

خاک مناسب نیز به عنوان محیط اصلی رشد برای هر گیاهی بسیار مهم و البته احتمالا با دیگری متفاوت است. فیلودندرون فلوریدا گست هم مانند اکثر Philodendron ها خاک گلدانی غنی با تخلخل بالا که ریشه در آن خوب اکسیژن می گیرد و رطوبت در آن به خوبی باقی می ماند. می توانید برای دستیابی به چنین خاکی، از خاک استاندارد گل و گیاه خانگی مخلوط با کمی پرلیت یا برگ ارکیده استفاده کنید تا به تخلخل مورد نیاز برسید. البته خاک مناسب از پیش تهیه شده برای چنین گیاهانی در مراکز معتبر وجود دارد و امکان تهیه کردنش فراهم است.

برای کود دهی به هر گل و گیاه آپارتمانی و حتی غیر آپارتمانی لازم است تا باید و نباید و چرا ها و چطور ها رو بدانیم، چرا که این مواد قوی شیمیایی میتوانند به راحتی در صورت استفاده غلط، به گیاه ما آسیب برسانند. فیلودندرون فلوریدا گست را خوب است در فصول بهار و تابستان ماهی یک بار، با کود مایع غنی از نیتروژن که آن را با افزودن آب به نصف قدرت تقلیل داده اید تغذیه دهید؛ البته دقت کنید قبل ریختن کود مایع، حتما خاک گلدان Florida Ghost را آب دهید، چرا که کود مستقیم به خاک خشک، ممکن است به برگ های گیاه آسیب بزند. به یاد داشته باشید با این روش، نیاز نیست در فصول سرد سال کوددهی را تکرار کنید، چرا که آن فصول، زمان توقف رشد و استراحت Philodendron Florida Ghost می باشد.

تعویض گلدان، خاک و هرس

گیاه آپارتمانی فلوریدا گست شما به غیر از چیدن برگ های خشکیده که ماندنشان بجز گرفتن انرژی رشد گیاه کاری انجام نمی دهد نیاز خاصی به هرس شدن ندارد، اما اگر حس کردید شاخ و برگ های فیلودندرون فلوریدا گست تان بیش از حد پریشان یا از نظم افتاده، می توانید آن را در فصل بهار که گیاه به صورت فعال در حال رشد است با یک چاقو یا قیچی باغبانی تمیز و تیز از بالای هر گره رشد هرس کنید. البته جدا کردن برگ مرده یا رو به مرگ لزوم به رسیدن فصل رشد ندارد و همیشه می توان انجام داد.

خبر خوبی که برایتان دارم این است فیلدندرون فلوریدا گست شما زیاد نیاز به تعویض گلدان ندارد؛ فقط در صورتی دیدید ریشه ها آنقدر بلند شده اند که از سوراخ زهکشی ته گلدان بیرون زده اند به معنای نیاز مبرم به تعویض گلدان می باشد، به جز این مورد می توانید هر 3، 4 سال یکبار به فکر اقدام به تعویض گلدان Florida Ghost تان باشید. در هنگام تعویض گلدان هم خوب است از خاک مخلوط پرلیت تازه در گلدانی تا یک اینچ یا کمی بزرگ تر استفاده کنید تا خیال تان حالا حالا ها از نیاز به تعویض خاک و گلدان راحت باشد.

تکثیر و قلمه زنی

یکی از بهترین ایده ها برای سرحال نگه داشتن گیاهان را می توان تکثیر دانست، بخصوص برای گیاهی کمیاب و کلکسیونی مثل Philodendron Florida Ghost که اگر با رسیدگی درست همیشه سرحال بماند می تواند با تکثیر به نوعی منبع درامد حتی مبدل گردد. بهار بهترین فصل تکثیر است چرا که گیاه رشد فعال دارد؛ گیاه جدا شده در آب یا محیط کشت رشد می کند، بجز این با ایجاد برش یا قلمه در ساقه نیز امکان رشد گیاه جدید به ترتیب زیر وجود دارد: با یک کاتر یا قیچی استریل، از پایین یک ساقه که چند برگ دارد، از پایین یک گره گیاه را جدا کنید، برگ های پایین تر را بکنید و در آب یا محیط کشت (گلدانی کوچک با خاک مناسب و مرطوب) آن را قرار دهید و بعد حدود یک ماه منتظر ریشه های جدید باشید، البته برگ جدید هم مسلما خبر از موفقیت آمیز بودن تکثیر دارد.

مشکلات، بیماری ها و آفات

اصولا فیلودندرون ها جز گل و گیاهان خانگی کم آفت با نگهداری راحت به حساب می آیند، ولی در مواردی مسائل مشترکی هم گزارش شده اند که همه قابل جلوگیری هستنند. از جمله آفت هایی که بر آن دیده شده شامل کنه تار عنکبوتی، شپشک آردی و شته میباشند. اگر نشانه هایی از حضور هریک از این موارد بر فیلدندرون فلوریدا گست دیدید می توانید از روغن چریش یا حشره کش های طبیعی برای کشتن آنها بهره مند شوید. از بیماری های گزارش شده نیز میتوان به لکه های باکتریایی بر روی برگ ها و آفتاب سوختگی برگ ها نام برد که در ابتدا باید آن قسمت را از گیاه جدا کنید، و با قارچ کش و ضد باکتری طیق روش های مجاز گیاه را تیمار کنید. عکس العمل سریع در قبال این مسائل، قرنطینه کردن گیاه و استفاذه از هر ابزار به صورت استریل نکات مهم اصلی مراقبت از گیاه بیمار می باشند.

همچنین آبیاری زیاد میتواند منجر به زرد شدن برگ ها باشد، نور کم آفتاب هم مواردی این چنین ممکن است ایجاد کند، پس اگر با رعایت آبیاری صحیح باز لکه زرد دیدید، احتمالا باید گلدان در محیطی پر نور تر بگذارید. ضمنا خشک بودن بیش از حد محیط هم می تواند به گیاه آسیب بزند، صرفا غبار پاشی و کنار هم قرار دادن گلدان ها را فراموش نکنید. اگر برگ ریزان غیر طبیعی در Philodendron Florida Ghost دیدید هم احتمالا باز به مسائل نور، رطوبت و یا و آب مربوط است. پس دقت کافی را برای این موارد به خرج دهید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *