میلیون

 

مقدمه

هر گیاهی با توجه به زادگاه و موقعیت جغرافیایی که در آن رشد کرده و به وجود آمده است، نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای جهت کاشت و پرورش دارد. گیاهان به ویژه میلیون در فضاهای سبز و آزادی مانند جنگل یا باغ رشد مطلوبی دارند اما بسیاری از این گیاهان قابلیت رشد در مکان‌های سربسته‌ای مانند آپارتمان را نیز دارند. یکی از این گیاه‌های آپارتمانی، میلیون است که در دسته گیاهان برگ‌دار قرار می‌گیرد. اگر شما هم به این گیاه و حضور آن در خانه خود علاقه دارید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

زادگاه گیاه آپارتمانی فیلودندرون میلیون

فیلودندرون، گیاه بومی بخش‌هایی از آمریکای مرکزی و جنوبی بوده که به سبب رشد در جنگل‌های گرمسیری، علاقه زیادی به آب و هوای استوایی دارد. به همین جهت ایجاد فضای متناسب با موقعیت استوایی، نقش موثری در رشد بهتر این گیاه خواهد داشت. فیلودندورن از آن دسته گیاهانی است که اگر در طبیعت پرورش پیدا کند، قابلیت رشد زیادی داشته و به درختچه‌ای کوچک با تعداد برگ‌های پهن زیادی، تبدیل می‌شود.

گیاه آپارتمانی فیلودندرون میلیون به دو شکل رونده و غیر رونده در بازارهای گل موجود بوده که شما می‌توانید بنا بر سلیقه خود آن‌ها را انتخاب کنید. برگ‌های گونه غیر رونده بسیار بزرگ‌تر از گونه رونده است و بهترین گزینه برای افرادی است که به دکوراسیون نشیمن خانه با گیاهان برگ‌دار علاقه زیادی دارند. بسیاری از طرفداران فیلودندرون Million این گیاه را به دلیل خاصیت تصفیه‌کنندگی آن خریداری می‌کنند. این گیاه آپارتمانی هوای محیط کار یا خانه شما را تصفیه کرده و به جریان انرژی مثبت نیز کمک می‌کند.

نگهداری از گیاه آپارتمانی فیلودندرون

همانطور که پیش از این ذکر کردیم، این گیاه بومی مناطق گرمسیری و استوایی است. به همین دلیل ما باید شرایط لازم جهت رشد و پرورش بهینه گیاه متناسب با شرایط آب و هوایی گرمسیری را فراهم کنیم. برای این منظور سه فاکتور رطوبت، گرمای مناسب و نور کافی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در رشد بهتر گیاه محسوب می‌شوند. این گیاه آپارتمانی گونه‌ای مقاوم و سرسخت است اما نه بدین معنا که نسبت به نگهداری از آن بی‌تفاوت باشیم.

میلیون

خاک مناسب

فیلودندرون میلیون به خاکی با بافتی سبک احتیاج دارد. برای کاشت این گیاه آپارتمانی در گلدان شما باید از خاکی با تراکم کم استفاده کنید تا هنگام آبیاری، آب به راحتی از داخل آن عبور کند. همچنین زهکشی مناسب خاک نیز عاملی که به‌هیچ‌وجه نباید فراموش کنید. مقدار اسیدیته خاک یا Ph نیز باید بین 5 تا 6 باشد. ترکیبی از پرلیت و پیت ماس بهترین ترکیب خاک سبک برای این گیاه زیبا و لوکس است.

در حالت نرمال شما می‌توانید هر دو سال یک بار خاک گلدان فیلودندرون میلیون را عوض کنید. هنگام آبیاری حتما به خارج شدن آب از زیر گلدان توجه داشته باشید. به این دلیل که همراه با آبیاری، مقداری نمک در خاک تشکیل می‌شود که در صورت خارج نشدن از زیر گلدان منجر به خراب شدن برگ‌های گیاه می‌شود.

آبیاری و رطوبت گیاه فیلودندرون Million

این گیاه آپارتمانی نسبت به کم‌آبی حساس است و شما نیز باید نسبت به این موضوع حساس باشید. برای آب دادن به PHIILODENDRON Million سطح خاک و حدود 4 سانتی‌متر درون خاک را بررسی کنید، در صورت خشک بودن آن را آبیاری کنید. همچنین هنگام آب دادن میزان رطوبت خاک را نیز در نظر بگیرید.

این گیاه به رطوبت علاقه دارد اما هنگام آبیاری خاک نباید بیش از حد مرطوب باشد. به این دلیل که رطوبت و نمناک بودن خاک باعث پوسیده شدن ریشه شده و گیاه از بین می‌رود. گیاه در روزهای سرد زمستان به رطوبت کمتری احتیاج دارد و شما می‌توانید چهار روز یک بار برگ‌های آن را با آب اسپری کنید.

بیشترین نیاز گیاه به رطوبت در فصل بهار بوده که با اسپری کردن آب هر دو روز یک بار این نیاز تامین می‌شود. به منظور تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می‌توانید از دستگاه بخور سرد در نزدیکی گیاه استفاده کنید.

نور مورد نیاز

فیلودندرون میلیون به نور مستقیم و شدید آفتاب احتیاجی ندارد. البته مکان نگهداری گیاه در خانه یا محل کار شما باید به شکلی باشد که گیاه پشت پنجره به اندازه کافی از نور خورشید تغذیه کند. پنجره جنوبی بهترین ناحیه برای نگهداری از این گیاه آپارتمانی است. به این دلیل که در تمام ساعات روز گیاه می‌تواند نیاز خود به نور زیاد آفتاب را تامین کند.

اگر پنجره خانه شما به سمت شمال است و در طول روز نور زیادی به گیاه نمی‌رسد از خریدن فیلودندرون میلیون خودداری کنید. در این صورت بعد از گذشت مدت زمانی شاهد رشد کمتر برگ‌ها خواهید بود. نکته‌ای که باید به آن دقت زیادی داشته باشید، خودداری از قرار دادن گیاه در معرض نور مستقیم آفتاب است. این شدت از نور خورشید منجر به تغییر رنگ برگ‌ها و در نهایت سوخته شدن آن‌ها می‌شود. همچنین دمای مناسب برای این گیاه بین 25 تا 35 درجه سانتی‌گراد است.

کوددهی فیلودندرون

بهترین گزینه برای کوددهی این گیاه، کود مایع است که شما می‌توانید در ماه یک بار از این کودها استفاده کنید. همچنین مقدار و دفعات کوددهی برای این گیاه در فصل پاییز و زمستان بسیار کمتر از فصل تابستان و بهار است. یکی از بهترین کودهای مایع که بر روی رشد بهینه گیاه و تقویت خاک آن تاثیر دارد، اسید هیومیک است. با استفاده از این کود، عناصر سازنده‌ای مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فسفر و منیزیم جذب گیاه و خاک می‌شوند. همچنین اسید هیومیک خاصیت ریشه‌زایی نیز دارد.

تعویض گلدان

زمان مناسب برای تعویض گلدان فیلودندرون، سالی یک بار است اما با رشد گیاه و محدود شدن فضای داخل گلدان نیز شما می‌توانید گلدان را عوض کنید. معمولا گونه رونده از این گیاه در زمان کوتاه‌تری به تعویض گلدان احتیاج دارد. به این دلیل که گونه رونده رشد سریع‌تری نسبت به گونه غیر رونده دارد. همچنین خارج شدن ریشه از زیر گلدان نیز نشان‌دهنده زمان تعویض گلدان است.

روش تکثیر فیلودندرون

اگر به تکثیر این گیاه علاقه دارید، می‌توانید بخشی از ساقه گیاه را به فاصله 10 تا 15 سانتی‌متر جدا کرده و درون آب قرار دهید. طی مدت زمانی کوتاه آن ساقه در آب ریشه می‌زند. پس از درآمدن ریشه باید خاکی مرطوب تهیه کنید و ساقه را درون خاک بکارید. توجه داشته باشید که هنگام جدا کردن ساقه حتما آن را از قسمت زیرین گره موجود بر روی ساقه ببرید. در واقع این گره‌ها ابزار نفس کشیدن گیاه محسوب می‌شوند.

تمیز کردن برگ فیلودندرون

برای تمیز کردن گرد و غبار نشسته بر روی برگ‌ها می‌توانید از یک دستمال نرم و مرطوب استفاده کنید. در صورتی که به این روش برگ‌های گیاه تمیز نشدند باید از ترکیب آب و مقداری شیر استفاده کنید. پارچه را به این ترکیب آغشته کرده و بر روی برگ‌ها بکشید.

میلیون
میلیون

بیماری‌ها و آفات گیاه فیلودندرون

تغییر رنگ برگ‌های گیاه

یکی از بیماری‌هایی که این گیاه به آن دچار می‌شود، تغییر رنگ و بی‌حالی برگ‌هاست. تنها عامل ایجادکننده این وضعیت، کمبود نور و رطوبت است. به محض مشاهده این صحنه نور مورد نیاز گیاه را تامین کرده و با استفاده از اسپری کردن آب بر روی برگ‌ها نیز کمبود رطوبت را جبران کنید.

سوختن برگ‌ها

همانطور که کمبود نور باعث بی‌حالی برگ‌ها می‌شود در مقابل نور مستقیم و شدید آفتاب نیز باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شود. نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگ و از بین رفتن آن می‌شود. دقت داشته باشید که سوختن اطراف برگ نشان‌دهنده نور شدید نبوده و باید میزان کود و تعداد دفعات استفاده از آن را بررسی کنید. به این دلیل که استفاده نامناسب از کود باعث مسموم شدن گیاه شده و شما شاهد سوختن نواحی اطراف برگ خواهید بود.

آفت حشره ریز

یکی از آفاتی که این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهد، حشره‌ای بسیار ریز بوده که به زیر برگ‌ها چسبیده و لکه‌هایی بر روی برگ ایجاد می‌کند. اگر این لکه‌ها را که حالتی چسبناک به برگ‌ها می‌دهند را مشاهده کردید، از آفت‌کش‌هایی مانند دیازینون استفاده کنید.

شپشک آردآلود

یکی دیگر از آفات رایج بین گیاهان برگ‌دار، شپشک آردی است که لکه‌های بسیار ریز سفید رنگ بر روی برگ‌ها ایجاد می‌کند. برای از بین بردن این آفت نیز می‌توانید از سم دیازینون استفاده کنید.

سپردار قهوه‌ای

آفت سپردار قهوه‌ای با تولید مثل در سطح گیاه فیلودندرون، لکه‌هایی به رنگ قهوه‌ای بر روی برگ‌ها و ساقه ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید که با مشاهده آفات از سموم متناسب با آن‌ها استفاده نمایید تا بهترین نتیجه را از آفت‌کشی مشاهده کنید. سم مناسب برای سپردار قهوه‌ای، کنفیدور است.

کنه قرمز

یکی دیگر از آفات شایع بین انواع فیلودندرون، کنه عنکبوتی یا قرمز است. همانطور که از نام این آفت مشخص است، با ایجاد تار بر روی برگ‌ها به آن‌ها آسیب وارد می‌کند. زرد شدن برگ و پیچ خوردن آن نشانه‌های بارزی از وجود کنه عنکبوتی هستند. از بین بردن این آفت تخصص سمومی است که به صورت اختصاصی برای از بین بردن کنه‌ها ساخته و تولید می‌شوند.

جمع بندی و نتیجه گیری

فیلودندرون Million گیاهی همیشه سبز بوده و نام این گیاه آپارتمانی از واژه «فیلو» به معنای عشق گرفته شده است و ریشه در ادبیات یونان باستان دارد. اگر تمام نکته‌های مهم در خصوص مراقبت و نگهداری از این گیاه زیبا را رعایت کنید، برای مدت زمان زیادی می‌توانید از انرژی و خاصیت تصفیه‌کنندگی آن بهره‌مند شوید. گیاه را در گلدانی مناسب، کمی بزرگ‌تر از اندازه گیاه بکارید و از دیدن آن در محل کار یا منزل خود لذت ببرید.

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *