میلیون

در بین گیاهان آپارتمانی که محبوبیت بالایی دارند و به نوعی در بازار معروف شده اند، ژن فیلودندرون ها جایگاه ویژه ای دارند؛ جدا از زیبایی و جذابیت حاره ای که به ظاهر خانه یا مکان مورد نظر ما می دهند، فیلودندرون ها یکی از خوش انرژی ترین و دوست داشتنی ترین انتخاب ها می توانند باشند و در بین این خانواده، Philodendron Millions یا فیلودندرون میلیون یکی از ویژه ترین گونه ها هست که هر بیننده را محو زیبایی خود و در ادامه سلیقه و زیبایی شناسی شخص مالک آن مکان می کند. با ما همراه باشید تا به معرفی و چگونگی نگهداری و مراقبت صحیح گیاه فیلدندرون میلیون بپردازیم:

معرفی

فیلودندرون (Philodendron) ها که معمولا با برگ های براق، بزرگ و قلبی شکل به رنگ سبز تیره شان شناخته می شوند، بومی مناطق حاره ای و استوایی قاره آمریکا هستند و در طبقه بندی گیاه شناسی به ترتیب در انواع گیاه علفی همیشه سبز (Herbaceous evergreen)، گونه شامافیت های رونده (Scandent chamaephytes)، خانواده آراکا (Araceae)، سلسه یا فرمانرو گیاهان، نظم یا رتبه Alismatales، ژن یا Genus فیلودندرون ها قرار می گیرند که اصولا و به صورت وحشی در کشور های حوزه آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شوند و با نامی از تلفیق دو کلمه یونانی، به ترجمه درخت عشق معنا می شود. این گیاه که به رشد سریعش معروف است، حالت روندگی داشته و با وصل شدن به تنه درختی دیگر یا به پایه ای مثل خزه نگه دارنده، می تواند تا سه متر رشد بالایی، در ارتفاع و تا 1.5 متر رشد در عرض داشته باشد.

رسیدگی، مراقبت و پرورش

گیاه فیلودندرون میلیون جز گیاهان با دوام و همیشه سبز آپارتمانی دسته بندی می شود و مراقبت و نگهداری از آن کار دشواری نیست و صرفا با رعایت چند نکته، می تواند سالیان به رشد و زندگی ادامه دهد. برگ های پهن Philodendron Million که به رنگ سبز براق تیره و قلبی شکل هستند، زمانی که تازه می رویند به رنگ نارنجی و قرمز با هاله ی محوی از رنگ سبز هستند و کم کم از رنگ های دیگر کاسته شده و به سبزی می گرایند. همچنین فیلودندرون میلیون گیاهی گلدار است و گلهای آن که در اوایل بهار به مدتی کوتاه شکوفا می شوند، کوچک و به رنگ سبز روشن هستند. گیاه فیلودندرون میلیون هم مانند دیگر گیاهان حاره ای، گرما را ترجیح می دهند و دمای مناسب برای محل زیست شان، بالای پانزده تا 27 درجه سانتی گراد می باشد و اگر گلدان آن را در جایی با دمای زیر 15 قرار دهید، ابتدا کمی تحمل می کند، اما کم کم برگ هایش زرد شده و از بین می رود.

گیاه آپارتمانی زیبا و خاص Philodendron Million که یکی از بهترین اکسیژن ساز های طبیعی درون اماکن است، با هر دو نور مستقیم و غیرمستقیم آفتاب سازگاری دارد ولی ترجیح می دهد در سایه بماند ونور غیر مستفیم را بیشتر می پسندد. فصل زمستان معمولا فیلودندرون میلیون را به نوعی خواب زمستانی فرو می برد و ممکن است در زمان سرما برگ هایی از دست بدهد که البته امری عادی بوده و با گرم شدن هوا دوباره شرایط رو به بهتر شدن می رود. فیلودندرون میلیون با اینکه گیاهی حاره ایست و آب دوست به حساب می آید، اما تحمل خشکی را تا حد بالایی دارد و مدت ها بدون آب دوام می آورد، اما متخصصان حوزه پیشنهاد می کنند این گیاه را با برنامه منظمی آب دهیم تا سلامت و شاداب بماند.

همانطور که بالاتر هم گفتیم؛ فیلودندرون میلیون نگهداری ساده ای را دارد و آنچنان نیاز به مراقبت ندارد؛ این گیاه کمیاب و زیبا در نور غیر مستقیم نه چندان زیاد، اما آب کافی و رطوبت بالا به حداکثر شادابی و طراوت می رسد و برای اینکه همین رسیدگی حداقل را به درستی انجام دهیم باید گفت گلدان Philodendron Million را در جایی روشن که نور مستقیم خورشید بدان نمیرسد بگذارید، وقتی خاکش خشک بود آن سیراب کنید. این گیاه رطوبت را بسیار دوست دارد و 60 تا 80 درصد رطوبت برای رشدش ایده آل می باشد. این گیاه نیز مانند اکثر گیاهان برای رشد هرچه بهتر به کود دهی دارد و بهترین حالت برای کوددهی به فیلودندرون میلیون ماهی یک بار با کود کم قدرت می باشد (کود قوی ریشه هایش را میتواند بسوزاند)، البته بجز فصل سرما.

خاک مناسب گیاه اپارتمانی فیلودندرون ملیون خاکی جاذب رطوبت با تخلخل بالا می باشد که آب را از درون خود عبور دهد ولی رطوبت را بخوبی نگه دارد، البته باید مراقب بود ریشه ها اشباع نشوند و نپوسند. در نتیجه تنها موقع خشکی روی خاک، آن را آب دهید. تعویض گلدان نیز برای گیاه آپارتمانی Philodendron Million هر 2، 3 سال به گلدانی بزرگتر مناسب می باشد. گلدان فیلودندرون میلیون عموما نیازی به هرس ندارد، اگر روی ساقه، برگ مرده یا پوسته ی اضافی دیدید، می توان آنها را چید. پس بی دلیل مشخص آن را هرس نکنید چرا که به گیاه آسیب خواهد رسید. و اما ساده ترین راه خانگی برای تکثیر گیاه فیلودندرون میلیون، قلمه ساقه است؛ تنها یک قلمه از یک گیاه موجود برداشته و آن را در گلدانی جدید قرار دهید.

آخرین نکته ی قابل بحث، مشکلاتی ست که برای Philodendron Million ممکن است به وجود آید؛ رایج ترین مسئله برای فیلودندرون میلیو، پوسیدگی ریشه است که دلیل آن خیس خوردگی ریشه برای مدتی طولانی است؛ در نتیجه افراط در آب دهی و مرطوب سازی گلدان Philo Million باعث شکننده شدن ریشه ها و در نتیجه مرگ تدریجی گیاه می شود. به همین دلیل سوراخ های خروجی در انتهای گلدان بسیار مهم هستند. دیگر مشکل معمول برای فیلو میلیون، ریزش برگ هاست و زمانی رخ می دهد که آب خیلی کم یا خیلی زیاد بهش داده شود، شرایط نگهداری (اعم از رطوبت، نور و حرارت) مناسب نبوده و گیاه در استرس باشد. برای جلوگیری از وقوع این مشکلات، کافیست شرایط رشد را به ایده آل نزدیک و نزدیک تر کنید. این گیاه از آسیب بیماری ها و آفات تقریبا در امان است؛ تنها کنه تار عنکبوتی و شپشک آردی ممکن است (با احتمال پایین) به فیلدندرون میلیون بزنند. برای از بین بردن هر دو این آفات، می توان از صابون حشره کش یا روغن چریش، البته مطابق دستورالعمل بهره برد.

مزایای کشت بافت گیاهی

می دانیم کشت به تکنیک رشد سلول ها و بافت ها در محیط مصنوعی جدا از ارگانیسم است می گویند. انواع مختلفی کشت بافت داریم که شامل کشت دانه، کشت تخم گیاهک، کشت پینه استخوانی گیاه، کشت ارگان، کشت پروتوپلاست و دیگر انواع کشت از جمله کشت تک سلولی، کشت تعلیقی و غیره نام برد. از مزایای پرشمار کشت بافت گیاهی می توان به یک؛ حجم بسیار بسیار کمی از یک گیاه لازم است تا بافت گیاهی جدیدی به دست بیاید. دو؛ گیاه جدید به وجود آمده عاری از بیماری می باشد. سه؛ در این روش، گیاهان را می توان در طول سال بی توجه به فصل رشد داد (در زمستان عموما رشد گیاهان متوقف میشود). چهار؛ برای انجام تکنیک کشت بافت به فضای بزرگی نیاز نیست. پنج؛ سرعت تولد انواع جدید گیاهان افزایش می یابد و این مزیت اقتصادی کشت بافت می باشد چرا که بازار به سرعت بالایی از گیاهان جدید شارژ می گردد.

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *