نایروبی نایت

نایروبی

نایروبی

نایروبی با برگ‌های بزرگ سبز رنگ معروف است، نایروبی بومی آسیای گرمسیری و نیمه‌ گرمسیری است که در شرق استرالیا هم یافت می‌شود و از این مناطق به دیگر نقاط ارسال و کشت داده شده است. این گیاه در ایران با نام بابا آدم نیز شناخته می‌شود.

ماکزیمم رشد و میانگین اندازه الوکازیا نایروبی

به طول میانگین اندازه نایروبی به 60 تا 70 سانتی متر می‌رسد اما حداکثر می‌تواند تا 90 سانتی متر هم رشد کند. طول برگ‌های این گیاه هم به 20 تا 90 سانتی متر می‌رسد. لازم به ذکر است که این گیاه در هوای مرطوب رشد بسیار خوبی خواهد داشت.

شرایط نگهداری از الوکازیا نایروبی

برای نگهداری از الوکازیا نایروبی به موارد زیر توجه کنید.

آبیاری

خاک گیاه الوکازیا نایروبی را باید به صورت یکنواخت، مرطوب نگه دارید. مهم است که آبیاری به اندازه کافی و به طور مرتب انجام شود تا خاک به طور مساوی مرطوب باشد اما غرق آب نشود، به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان که فصل رشد گیاه است. با توجه به درجه حرارت و شرایط نوری که گیاه در معرض آن قرار دارد، در طول فصل رشد باید هفته ای 1 تا 2 بار آبیاری شود.

توجه داشته باشید که آبیاری را در فصل‌های زمستان و پاییز کم کنید، چرا که در این زمان، گیاه به خواب می‌رود. الوکازیا نایروبی در فصل استراحت زمستانی، بین 7 تا 14 روز یک بار به آبیاری نیاز دارد. البته باید دقت داشته باشید که نباید خاک گیاه کاملا خشک شود.

بررسی منظم میزان رطوبت خاک و آبیاری در صورت لزوم، موجب حفظ عملکرد گیاه در بهترین حالت می‌شود. پس، بهتر است میزان رطوبت خاک را پیش از آبیاری بررسی نمایید. برای این منظور، هنگامی که قسمت بالای خاک شروع به خشک شدن می‌کند، گیاه را آبیاری کنید. همچنین، می‌توانید با چسباندن انگشت خود به داخل خاک، رطوبت آن را بررسی کنید و اگر رطوبت را با لمس کردن احساس نمی کنید، آبیاری را انجام دهید.

نور

برای داشتن رشد مناسب و اینکه برگ‌ها رنگ سبز خود را حفظ کنند، بهتر است گیاه خود را در مکانی قرار دهید که گیاه نور غیر مستقیم و متوسط خورشید را ترجیحا از پنجره جنوبی دریافت کند و از تابش بیش از حد مستقیم نور خورشید خودداری کنید. البته در مناطقی که دما و شرایط نوری شدید نیست، می‌توانید آن را در مکانی قرار دهید که تابش مستقیم نور خورشید دارد. دقت داشته باشید که اگر الوکازیا نایروبی از نور کافی برخوردار نباشد، رنگ خود را از دست داده و دیگر شاداب نخواهد بود و حتی ممکن است به کلی از بین برود. همچنین، این گیاه در مجاورت نور مصنوعی نمی‌تواند به خوبی رشد کند. 

دما

الوکازیا نایروبی در محیط‌های گرم بهترین عملکرد را داشته و بهتر رشد می‌کند. بهترین دما برای نگهداری این گیاه بین ۱۶ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است. سعی کنید همواره این دما را حفظ کنید و نگذارید از آن کمتر یا بیشتر شود. توجه داشته باشید که این گیاه نمی‌تواند دمای پایین تر از ۱۵ درجه سانتی گراد را تحمل کند و احنمال از بین رفتن آن در دما‌های پایین بسیار زیاد است. با این وجود، نباید گیاه آپارتمانی را در کنار یک منبع گرما یا معرض هوای آزاد قرار دهید که می‌تواند هوای خیلی خشک ایجاد کند.

حتی در شرایطی که محل نگهداری الوکازیا نایروبی خیلی سرد است، ممکن است این گیاه آپارتمانی به خواب کامل برود و برگ هایش بریزد. البته اگر برگ‌ها هم بریزد، اما ریشه‌های زیر زمینی هنوز زنده اند و وقتی که محیط نگهداری گیاه دوباره گرم شد، ممکن است از نو شروع به رشد کند و گیاه مجدد برگ و شاخه بدهد.

مدت زمان کوددهی

برای اینکه الوکازیا نایروبی به خوبی رشد کند، بهتر است به طور منظم در طول فصل رشد گیاه یعنی بهار تا تابستان آن را تغذیه کنید. لازم به ذکر است، کود دهی را باید در زمستان که زمان استراحت گیاه است، متوقف کنید. کود دهی را هر دو تا چهار هفته انجام دهید و به مدت چند ماه تغذیه گیاه را ادامه دهید.

انواع کود

برای این گیاه آپارتمانی می‌توانید از کود‌های مایع و یا محلول در آب استفاده کنید. البته از کود‌های گرانول هم می‌توان بهره برد. برای این کار کافی است که کود گرانول را روی سطح خاک گلدان بریزید که به تدریج و با هر بار آبیاری تجزیه می‌شود.

از ترکیب کود خیلی قوی استفاده نکنید، چرا که ممکن است شاخ و برگ گیاه را بسوزاند. بسیاری از کود‌های طبیعی ملایم بوده و برای این گیاه مناسب هستند. اگر خاک گلدان گیاه حاوی ترکیبی با کود‌های دامی یا آلی است، برای چند ماه نیاز به کود اضافی نیست.

شستن خاک

صرف نظر از کودی که استفاده می‌کنید، بهتر است هر چند ماه یک بار خاک را شست و شو دهید تا نمک‌های آن شسته شود. به این صورت که اجازه دهید آب به مدت چند دقیقه به آرامی از خاک عبور کند. در صورتی که برگ‌های جدید گیاه کوچک هستند، باید گیاه را تغذیه کنید و یا گلدان آن را تعویض کنید.

خاک

الوکازیا نایروبی به خاک غنی که سرشار از مواد مغذی است، نیاز دارد. علاوه بر این، زهکشی برای این گیاه بسیار مهم است. با وجود اینکه، این گیاه به آب کافی نیاز دارد و همیشه باید خاکش مرطوب باشد. اما وجود زهکشی مناسب باعث خروج آب اضافی از زیر گلدان شده و ریشه آسیب نخواهید دید. استفاده از خاک سبک باکیفیت که سریع تخلیه می‌شود، بهترین عملکرد و بیشترین رشد را برای گیاه به همراه خواهد داشت. بنابراین، از مخلوط خاکی استفاده کنید که سبک باشد و بیش از حد آب را در خود نگه نمی دارد. خاک سنگین تمایل زیادی به حفظ رطوبت دارد که ممکن است موجب مشکلات پوسیدگی و حتی نابودی گیاه شود. یکی از گزینه‌های مناسب برای خاک این گیاه آپارتمانی شامل پیت ماس، پرلیت به همراه ورمی کمپوست برای غنی سازی خاک است.

تعویض گلدان

اگر ریشه‌های گیاه داخل گلدان متراکم نشده اند، تعویض گلدان ضرورتی ندارد. از این رو، شاید سال‌های زیادی لازم نباشد که گلدان را تعویض کنید. در صورت نیاز، بهترین زمان برای تعویض گلدان و خاک در فصل بهار است یعنی زمانی که گیاه رشد خود را آغاز می‌کند.

دقت کنید که گلدان جدید خیلی از گلدان کنونی بزرگ‌تر نباشد. چراکه قرار گرفتن گیاه در گلدان‌های خیلی بزرگ، ممکن است منجر به مرطوب شدن بیش از حد خاک شود. اگر چه الوکازیا نایروبی در خاک مرطوب بهتر رشد می‌کند، اما توصیه می‌شود که خاک غرق آب و به صورت مداوم خیس نباشد. همچنین، گلدان جدید باید زهکش مناسبی داشته باشند.

برای این منظور، الوکازیا نایروبی را از گلدان قدیمی برداشته و ریشه‌ها را بررسی کنید که آفت و بیماری نداشته باشند. همپنین، در صورتی که ریشه‌ها پیچیده شده اند، با انگشتان خود به آرامی از بین ببرید. حدود یک چهارم گلدان جدید را با خاک مناسب پر کرده و سپس آبیاری کنید تا ته بگیرد. سپس، گیاه را در گلدان قرار دهید، دقت داشته باشید گیاه را در عمقی بکارید که قبلا رشده کرده بود. چراکه قرار دادن گیاه در عمق زیاد، آن را تحت فشار قرار می‌دهد. در پایان، باقیمانده گلدان را با خاک پر کنید و دوباره آن را آبیاری کنید.

رطوبت

همانطور که گفتیم الوکازیا نایروبی به شدت تمایل به رطوبت دارد و در محیط مرطوب بهتر رشد می‌کند. اگر مشاهده کردید که برگ‌های جوان می‌سوزند، به این معنی است که رطوبت خاک برای گیاه کم است. با این وجود، سعی کنید که همیشه خاک این گیاه مرطوب باشد اما خیس نباشد. برای ایجاد رطوبت می‌توانید گلدان را روی یک سینی حاوی سنگ ریزه و آب قرار دهید، به طوری که کف گلدان با اب در تماس نباشد تا با تبخیر آب در اطراف گیاه، رطوبت مورد نیاز آن تامین شود.

تمیز کردن برگ‌ها

تمیز نگه داشتن شاخ و برگ الوکازیا نایروبی نه تنها به حفظ سلامت و شادابی آن کمک می‌کند، بلکه فتوسنتز را نیز بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید یک اسپری را با آب ولرم پر کرده و هفته ای یک یا دو بار گرد و غبار شاخ و برگ الوکازیا نایروبی را پاک کنید. همچنین، با استفاده از یک پارچه مرطوب هم می‌توانید این گیاه آپارتمانی را غبار زدایی کنید. مقدار گرد و غبار موجود در هوای محل نگهداری گیاه تعیین می‌کند که چند بار در هفته باید برگ‌های گیاه را تمیز کنید. بهتر است که از محصولات براق کننده گیاهی استفاده نکنید زیرا مواد آن‌ها روی برگ‌ها باقی مانده و امکان تبادل هوا روی برگ‌ها را مختل می‌کند.

 روش‌های تکثیر الوکازیا نایروبی

تکثیر الوکازیا نایروبی به صورت قلمه و در فصل بهار انجام می‌شود.

هرس الوکازیا نایروبی

الوکازیا نایروبی به غیر از جدا کردن برگ‌های مرده یا آسیب دیده، نیاز به هرس ندارد. در صورت نیاز به بریدن برگ، حتما از ابزار تمیز و ضد عفونی شده استفاده کنید تا بیماری به آن منتقل نشود.

آفات و بیماری‌های الوکازیا نایروبی

در صورت مراقبت مناسب، الوکازیا نایروبی معمولا دچار بیماری نمی‌شود. بزرگ ترین تهدید آن پوسیدگی ریشه به دلیل شرایط بیش از حد مرطوب است. تنها آفت مهمی که ممکن است الوکازیا نایروبی به آن دچار شود، کنه‌های تارعنکبوتی است. این آفات ریز، شیره را از گیاه می‌مکند که می‌تواند موجب تضعیف و حتی نابودی آن شود.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *