نیگرا

نیگرا

مقدمه

الوکازیا نیگرا یکی از زیباترین گیاه‌های آپارتمانی است که همه ما آن را به نام بابا آدم می‌شناسیم. نیگرا قابلیت کاشته شدن توی خاک باغچه را دارد و در عین حال شما می‌توانید آن را به عنوان گیاه آپارتمانی نیز خریداری کنید. برگ‌های پهن از شاخص‌ترین ویژگی‌های گیاه الوکازیا نیگرا یا همان بابا آدم است. بیشتر طرفداران این گیاه نیز عاشق برگ‌های بزرگ آن شده‌اند. اگر به بابا آدم علاقه داشته و قصد خرید آن را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

 

درباره گیاه الوکازیا نیگرا

زادگاه اصلی گیاه بابا آدم کشور فیلیپین بوده و قدمت آن را می‌توانیم در قاره آسیا جستجو کنیم. بهترین منطقه جغرافیایی برای کاشت و پرورش الوکازیا نیگرا، مناطق استوایی و نیمه استوایی است. به این دلیل که این گیاه برای رشد بهتر به رطوبت نیاز دارد و در مناطق استوایی رطوبت لازم برای این گیاه آپارتمانی فراهم می‌شود.

نیگرا

الوکازیا نیگرا چقدر رشد می‌کند؟

در اولین نگاه اندازه برگ‌های گیاه آپارتمانی الوکازیا نیگرا توجه ما را به خود جلب می‌کند. جالب است بدانید که اگر بابا آدم در شرایط مناسبی نگهداری شود، امکان رشد ساقه آن تا 90 سانتی‌متر نیز وجود دارد. بسیاری از طرفداران این گیاه گونه‌های بزرگی از آن را با ارتفاع 100 سانتی‌متر در خانه خود نگهداری می‌کنند. اگر شرایط لازم جهت کاشت این گیاه در باغچه یا حیاط را داشته باشید، می‌توانید ارتفاع بابا آدم را به بیشتر از سه متر نیز برسانید.

روش آبیاری الوکازیا نیگرا

گیاه آپارتمانی بابا آدم از گونه‌هایی محسوب می‌شود که به آب علاقه زیادی دارد. همچنین با توجه به رطوبت‌دوست بودن این گیاه، آبیاری آن باید به صورت اصولی و منظم انجام شود. در فصل بهار و تابستان شما باید حداقل دو یا سه روز یک بار به گیاه آب بدهید. هر چه آبیاری الوکازیا نیگرا بهتر انجام شود در مقابل نیز شما شاهد برگ‌هایی بزرگ‌تر و سبزتر خواهید بود.

نکته‌ای که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید، میزان رطوبت خاک است. رطوبت نباید با خیس بودن خاک اشتباه گرفته شود. بدین معنا که خاک گیاه بابا آدم همواره باید کمی مرطوب باشد. در فصل‌های سرد سال نحوه آبیاری این گیاه متفاوت خواهد بود.

بعضی از گیاهان مانند الوکازیا نیگرا در فصل زمستان به خواب زمستانی رفته و رشد آن‌ها متوقف می‌شود. در این شرایط میزان آبیاری کم شده و شما می‌توانید تنها یک بار در هفته گیاه را آبیاری کنید. همچنین خاک گیاه نیز نباید همیشه مرطوب باشد و آبیاری را به زمانی موکول کنید که سطح خاک خشک باشد.

نیگرا

نور مستقیم یا غیرمستقیم؟

بیشترین سوالی که طرفداران گیاه بابا آدم از گلخانه‌ها و فروشندگان می‌پرسند در مورد مقدار نور مناسب برای آن است. الوکازیا نیگرا یک گیاه آپارتمانی است و به نور مستقیم خورشید احتیاجی ندارد. این گیاه نوردوست بوده اما نه بدین معنا که آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار داده و باعث سوختن برگ‌ها شویم.

برای تأمین نور مناسب جهت رشد این گیاه، نور غیرمستقیم کفایت می‌کند. البته توجه داشته باشید که گلدان بابا آدم را بر روی میز یا استندی کنار پنجره قرار دهید که نور کافی به آن برسد. شما زمانی می‌توانید به نتیجه رضایت‌بخشی از رشد الوکازیا نیگرا برسید که آن را پشت پنجره جنوبی منزل خود قرار دهید.

اگر پنجره شما شمالی است، می‌توانید از نورهای مصنوعی مانند چراغ‌های LED نیز برای تامین نور مناسب گیاه استفاده کنید. با این حال نمی‌توانیم از فاکتور نور مناسب برای رشد این گیاه و برگ‌های بزرگ آن غافل شویم. پس بهتر است پیش از خرید گیاه آپارتمانی الوکازیا نیگرا، شرایط مناسب برای رشد آن را فراهم کنیم.

الوکازیا نیگرا در چه دمایی رشد می‌کند؟

این گیاه باید در دمای معتدل و مرطوب قرار بگیرد. بهترین دما برای رشد بهینه الوکازیا نیگرا بین 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد بوده و لازم است بدانید که بابا آدم در دمای پایین مقاومت زیادی از خود نشان نمی‌دهد. به همین جهت دمای محیط را استاندارد نگه داشته و از کاهش دما در محیط خانه یا محل کار خود پرهیز کنید. همچنین این گیاه به جریان هوای آزاد نیز احتیاج دارد.

رطوبت مورد نیاز گیاه الوکازیا نیگرا

اصلی‌ترین فاکتور در رشد بهتر گیاه آپارتمانی الوکازیا نیگرا، رطوبت است. به منظور تامین رطوبت مورد نیاز برای این گیاه باید از اسپری آب بر روی برگ‌ها کمک بگیرید. آبیاری به موقع نیز به تامین این نیاز کمک زیادی خواهد کرد. همچنین شما می‌توانید زیر گلدان گیاه یک جزیره کوچک بسازید.

ساختن جزیره از روش‌های کاربردی به منظور ایجاد رطوبت برای گیاه محسوب می‌شود. برای ساختن جزیره باید بین سطح زمین و گلدان فاصله‌ای ایجاد شده و این فاصله با آب پر شود. در مکانی مناسب زیر گلدان را پر از سنگریزه‌های ریز و درشت کرده و درون آن آب بریزید. به واسطه جزیره آب تبخیر شده و رطوبت کافی برای گیاه الوکازیا نیگرا فراهم می‌شود.

نیگرا

بهترین نوع خاک برای الوکازیا نیگرا

پیش از هر چیز شما باید به زهکشی خاک گیاه الکازیا نیگرا توجه زیادی داشته باشید. زهکشی نامناسب خاک نقش مهمی در از بین رفتن ریشه گیاه خواهد داشت. نکته مهم دیگر غنی بودن خاک از مواد مغذی است. خاک گیاه بابا آدم باید کاملا سبک باشد و بهترین گزینه ترکیبی از پرلیت و پیت ماس است.

زمان مناسب برای کوددهی گیاه آپارتمانی الکازیا نیگرا بین بهار تا پاییز است. شما می‌توانید بین این دو فصل هر ماه دو مرتبه، خاک گیاه را کوددهی کنید. کود 20-20-20 نیز از کودهای مناسب برای این گیاه محسوب می‌شود. این نوع کود به دو صورت جامد و مایع تولید می‌شوند که شما برای بابا آدم باید از نوع مایع آن استفاده کنید. کود سه بیست سرشار از مواد مغذی مانند پتاسیم و فسفر بوده و در رشد گیاه الکازیا نیگرا تاثیر قابل توجهی دارد.

 

چه گلدانی برای الوکازیا نیگرا مناسب است؟

تعویض گلدان گیاه الکازیا نیگرا به میزان رشد آن بستگی دارد. اگر گیاه شما رشد چندان مطلوبی ندارد باید حداقل هر دو سال گلدان آن را عوض کنید. در غیر این صورت سالی یک بار تعویض گلدان برای گیاه شما کفایت می‌کند. نکته مهم دیگر سوراخ بودن قسمت زیرین گلدان است. این فاکتور در مورد همه گیاهان صدق کرده و شما برای نگهداری از هر گیاهی باید قسمت زیرین گلدان را سوراخ کنید.

اگر به این نکته توجه نداشته باشید، پس از مدتی شاهد پوسیده شدن ریشه‌های گیاه خود خواهید بود. سوراخ بودن گلدان و زهکشی بالای خاک از مهمترین مواردی هستند که از ابتلای گیاه به بیماری‌های قارچی و همچنین پوسیده شدن ریشه‌ها جلوگیری می‌کند.

برگ‌های الوکازیا نیگرا را تمیز کنید!

برگ همه گیاهان دارای منفذهایی است که شما باید آن‌ها را از ذره‌های گرد و غبار پاک کنید. برای تمیز کردن برگ‌های الکازیا نیگرا به مواد خاصی احتیاج نداریم. یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن برگ‌ها کافی است.

حال که صحبت از تمیز کردن برگ‌ها شد، لازم می‌دانیم در مورد سمی بودن آن‌ها توضیح دهیم. هنگام تمیز کردن برگ‌ها از دستکش استفاده کنید. به این دلیل که شیره این گیاه دارای سم اگزالات بوده و تماس آن با پوست دست ممکن است باعث حساسیت و التهاب شود. همچنین خوردن برگ‌های این گیاه نیز مشکلات جدی تنفسی ایجاد می‌کند. به همین جهت بابا آدم را از دسترس کودکان نوپای خود دور نگه داشته و همچنین مراقبت حیوان خانگی خود نیز باشید.

 

انواع بابا آدم

آیا می‌دانستید که گیاه بابا آدم گونه‌های بسیار متنوعی داشته و هر کدام جذابیت‌های خاص خود را دارند. در ادامه به اسامی بعضی از آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت.

 • بابا آدم روگوسا، بافت سنگین برگ‌ها و به رنگ سبز تیره با خطوطی عمیق بر روی سطح برگ
 • گونه سیاه مخملی، برگ‌هایی پرزدار شبیه به مخمل
 • گونه کورازون دارای برگ سبز مایل به آبی
 • بابا آدم جادوی سیاه دارای برگ‌هایی ضخیم به رنگ بنفش تیره مایل به سیاه
 • گونه فلس اژدها با برگ‌هایی ضخیم
 • بابا آدم تارو، رشد پرسرعت برگ‌هایی به شکل قلب
 • گونه هیولای مالزیایی دارای برگ‌هایی دندانه‌دار با سرعت رشد بسیار پایین
 • بابا آدم گونه لیلی شب بو با ترکیب رنگی از کرم و سبز
 • گونه برینا دارای برگ‌هایی تیز به شکل قلب
 • بابا آدم مخمل سبز، یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های بابا آدم
 • کوتوله کلاه‌دار، رشد برگ‌ها در اندازه‌های مختلف
 • گونه شور صورتی، گونه‌ای کمیاب با برگ‌هایی شبیه به افرا
 • چتر بنفش

مراقبت از الوکازیا نیگرا

عدم آبیاری مناسب و به موقع این گیاه را در معرض خطر از بین رفتن قرار می‌دهد. هر زمان با شل شدن گیاه در خاک مواجه شدید، مطلع باشید که آن را به شکلی اصولی آبیاری نکرده‌اید. در مقابل نیز آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگ‌های گیاه می‌شود. برای جلوگیری از زرد شدن برگ‌ها، زهکشی خاک را بررسی کنید.

همانطور که پیش از اشاره کردیم، بهترین نور برای الکازیا نیگرا، نور غیرمستقیم از پنجره جنوبی است. در صورتی که گیاه نور مناسب دریافت نکند، امکان ریختن برگ‌های آن وجود دارد. در جهت عکس اگر گیاه را در معرض مستقیم نور قرار دهید، برگ‌ها به سرعت تغییر رنگ داده و پژمرده می‌شوند. همچنین کوددهی نامناسب و فقیر نگه داشتن خاک از مواد مغذی نیز بر روی تغییر رنگ برگ‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

با توجه به نکاتی که در این مطلب ذکر کردیم، نگهداری از الکازیا نیگرا کار چندان دشواری نیست. تامین رطوبت نقش مهمی در رشد بهینه این گیاه دارد و توصیه می‌کنیم حداقل هفته‌ای دو مرتبه برگ‌های الکازیا نیگرا را مه پاشی کنید. تا زمانی که شرایط لازم برای رشد این گیاه فراهم باشد، هیچ خطری سلامتی آن را تهدید نخواهد کرد. زیبایی الکازیا نیگرا به برگ‌های بزرگ و رنگ سبز جذاب آن است. روش‌های نگهداری از این گیاه آپارتمانی زیبا را آموزش ببینید تا برای همیشه گیاهی سرحال داشته باشید.

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *