سیلوردراگون

سیلوردراگون

آلوکازیا سیلوردراگون متعلق به خانواده آلوکازیا ‌است که بومی مناطق نیمه‌ گرمسیری و گرمسیری آسیا و استرالیای شرقی است اما به طور گسترده ‌ای در سایر نقاط جهان نیز کشت داده شده است.

میانگین اندازه و ماکزیمم رشد

برگ‌های پهن و قلبی شکل این گیاه می‌تواند میان 20 تا 90 سانتی متر بسته به میزان نوری که دریافت می‌کند، رشد کند. گاهی قطر برگ‌ها به یک متر و بیشتر هم می‌رسد.

شرایط نگهداری

برای نگهداری از آلوکازیا سیلوردراگون به موارد زیر توجه کنید.

آبیاری

آلوکازیا سیلوردراگون رطوبت را دوست دارد و این رطوبت باید کاملا در خاک آن نمایان باشد. سعی کنید همیشه خاک آن مرطوب باشد اما خیس نباشد. همچنین، نباید این گیاه غرق در آب باشد. حتی آبیاری غرقابی می‌تواند آن را نابود کند. پس، شما باید این گیاه را فقط با مقدار مناسب آبیاری کنید اما اجازه ندهید خاک خیس شود. زیرا ممکن است به ریشه‌ها آسیب وارد شود. بهترین راه برای بررسی نیاز آبیاری گیاه آلوکازیا سیلوردراگون این است که انگشت خود را مستقیما به خاک بچسبانید.

این گیاه آپارتمانی در فصل‌های بهار و تابستان به سرعت رشد می‌کند. از این رو، در این زمان چرخه آبیاری دو تا سه بار در هفته توصیه می‌شود. با این وجود، محل کاشت و نوع خاک ممکن است بر دفعات آبیاری این گیاه تاثیر بگذارد. در فصول سرما که رشد این گیاه بسیار کاهش یافته و حتی ممکن است رشد متوقف شود، به آب زیادی نیاز ندارد. پس، حتما در این زمان آبیاری آن را کاهش دهید.

silverdragon

نور

این گیاه آپارتمانی به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد و نور مستقیم باعث سوختن برگ‌های آن می‌شود. حتی قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید ممکن است باعث آسیب جبران ناپذیری به شاخ و برگ گیاه شود.

با وجود اینکه ضروری است که از قرار دادن این گیاه در معرض نور مستقیم و شدید خورشید جلوگیری کنید، اما نور مستقیم برای یک تا دو ساعت در روز مشکلی ندارد. البته برای مدت طولانی باعث سوختن لبه برگ‌ها می‌شود. این گیاه در خاستگاه خود زیر درختان بلند رشد می‌کند، پس به سایه عادت دارد و به همین دلیل، نور متوسط مایل به کم‌ را می‌تواند تحمل کند اما در این شرایط سرعت رشد گیاه کاهش یافته و اندازه برگ‌ها کوچک‌تر می‌شوند. بنابراین، یافتن یک مکان مناسب که در آن گیاه نور کافی اما غیر مستقیم دریافت کند، کلید حفظ شاخ و برگ گیاه است. نور مورد نیاز آلوکازیا سیلوردراگون در داخل ساختمان با قرار دادن آن در نزدیکی پنجره‌ ای رو به غرب یا شرق تامین می‌شود.

دما

این گیاه مانند همه گیاهان گرمسیری، از محیط‌های گرم استقبال می‌کند. با این وجود، محدوده دمایی بین 13 تا 27 درجه سانتی گراد برای آلوکازیا سیلوردراگون مناسب است. البته این گیاه در دما‌های بالای 32 درجه سانتی گراد نیز مقاومت می‌کند. آلوکازیا سیلوردراگون به راحتی می‌تواند در دمای معمولی که در بیشتر خانه‌ها وجود دارد، رشد کند. بنابراین، با قرار دادن گیاه با کمی فاصله از پنجره و سیستم‌های گرمایشی می‌توانید یک گیاه سالم و سر حال داشته باشید. با این حال، مهم است که این گیاه آپارتمانی را از مناطق بسیار سرد دور نگه دارید، زیرا این گیاه تحمل دمای پایین را نداشته و ممکن است در معرض یخ زدگی قرار بگیرد. برای این منظور از محیط‌های زیر 13 درجه سانتی‌گراد دوری کنید.

کود دهی

از کود‌های مایع و یا محلول در آب برای آلوکازیا سیلوردراگون استفاده کنید. همچنین، کود‌های گرانول هم برای این گیاه مفید هستند. توصیه می‌شود در فصل‌های بهار و تابستان یعنی زمان رشد گیاه، ‌ به طور مرتب و حداقل ماهی یک بار به آن کود دهید. توجه داشته باشید که اگر برگ‌های جدید آلوکازیا سیلوردراگون کوچک بودند، یا گیاه به خوبی تغذیه نشده و یا گلدان آن کوچک است.

خاک

خاک گلدان آلوکازیا سیلوردراگون باید خاکی نیمه سنگین و مغذی بوده و نفوذ پذیری خوب و هوا دهی کافی داشته باشد. همچنین، خاک این گیاه باید به درستی زهکشی شده و به طور یکنواخت مرطوب باشد. پیش از آبیاری، سعی کنید چند سانتی متر بالای خاک کمی خشک شود، این کار به مرطوب نگه داشتن یکنواخت خاک کمک می‌کند. علاوه بر این، توجه داشته باشید که خاک نباید گل آلود باشد، زیرا که موجب آسیب پذیری گیاه در برابر عفونت‌های قارچی می‌شود.

این گیاه به ترکیبی از چند نوع خاک نیاز دارد. مخلوط خاک گلدان شل و خوب زه کشی شده یا خاک لومی مانند خاک رس مناسب است. سطح pH ایده آل برای این گیاه از کمی اسیدی تا خنثی ‌است. عدد مناسب pH آن بین 5 تا 7.5 است.

برای کاشت آلوکازیا سیلوردراگون می‌توانید، مخلوط کوکوپیت یا پیت ماس، مقداری ماسه دانه متوسط، خاک برگ پوسیده جنگلی و پرلیت تهیه کنید و کف گلدان را با مقداری پوکه یا شن درشت بپوشانید. سپس ترکیب خاک را روی آن بریزید و اقدام به کاشت نمایید.

سیلوردراگون

 

تعویض گلدان

آلوکازیا سیلوردراگون معمولا سریع رشد می‌‌کند، در نتیجه ریشه‌‌های گیاه برای رشد بهتر به گلدان بزرگ ‌تری نیاز دارند. در صورتی که گیاه شما به میزان زیادی رشد کرده و یا تعداد ریزوم‌های آن بسیار زیاد شده، بهتر است گلدان آن را با یک گلدان حاوی خاک تازه تعویض کنید. می‌توانید ریزوم‌های آن را در گلدان‌های دیگر بکارید. تعویض گلدان بهتر است در فصل بهار یا اواخر تابستان انجام شود.

اگر گیاه آپارتمانی رشد خوبی دارد، لازم است هر ۲ سال، گلدان آن را با گلدان بزرگ ‌تری تعویض نمایید. قبل از کاشت گیاه حتما سوراخ‌هایی را در کف گلدان جدید ایجاد کنید تا آب اضافی از این طریق خارج شده و اکسیژن مورد نیاز ریشه‌ها تامین شود.

رطوبت

با توجه به اینکه آلوکازیا سیلوردراگون از یک محیط نیمه گرمسیری می‌آید، رطوبت مورد نیاز آن حداقل 50 درصد است. اگر گیاه را در داخل ساختمان پرورش می‌دهید، باید سطح رطوبت بالاتر از حد معمول را هدف قرار دهید؛ چرا که آلوکازیا سیلوردراگون از این شرایط لذت می‌برد و به آن اجازه می‌دهد تا بهتر رشد کند.

اگر محیط شما به اندازه کافی مرطوب نیست، بهتر است با یک دستگاه رطوبت ساز، ‌ سینی سنگ ریزه یا غبار پاشی، رطوبت مورد نیاز این گیاه را تامین نمایید. برای ایجاد رطوبت با سینی سنگ ریزه، داخل یک سینی آب و سنگ ریزه بریزید و سپس گیاه را روی سینی قرار دهید به طوری که گلدان روی سنگ ریزه‌ها قرار گیرد و در آب نباشد. با این کار رطوبت مورد نیاز گیاه آپارتمانی خود را فراهم می‌کنید.

تمیز کردن برگ‌ها

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن برگ آلوکازیا سیلوردراگون، استفاده از دستمال نمدار است. برای این کار کافی است، دستمال یا یک تکه پارچه نرم که با آب ولرم نمدار شده را به آرامی روی برگ‌ها بکشید تا گرد و خاک و غبار روی آن‌ها پاک شود. همچنین، بهتر است که هنگام تمیز کردن گیاه، برگ‌های آسیب دیده یا خشک شده را از بین ببرید. برای این کار می‌توانید با استفاده از یک چاقوی تیز، برگ‌ها را از نزدیک‌ ترین قسمت اتصال به ساقه قطع کنید.

 

روش‌‌های تکثیر

تکثیر گیاه آلوکازیا سیلوردراگون معمولا از سه روش تقسیم ریزوم، جدا کردن پاجوش و کاشت بذر انجام می‌شود. بهتر است تکثیر گیاه در فصل بهار انجام شود.

بیماری‌ها و درمان

آلوکازیا سیلوردراگون گیاهی بسیار جذاب اما حساس است و ممکن است دچار انواع بیماری‌های گیاهی مانند پوسیدگی ریشه، ساقه و لکه‌های برگی شود. نشانه‌های بیماری در این گیاه معمولا نمایان شدن لکه‌های سیاه یا قهوه ای تیره با لبه‌های زرد رنگ روی برگ‌ها ‌است. آفات رایج این گیاه شامل شته، حشره آردی، حشرات فلس دار و کنه‌های عنکبوتی ‌است.

در صورت بروز آفت نیز بهتر است از حشره کش‌های مناسب یا روغن چریش استفاده کنید، این محصولات آفات و تخم آن‌ها را از بین می‌برند. علاوه بر این، توصیه می‌شود هر چند وقت یک بار، آب ولرم و صابون روی گیاه اسپری کنید تا از بروز آفات جلوگیری شده و گیاه گرد و غبار نگیرد. معمولا با آبیاری به موقع و اجتناب از آبیاری بیش از حد می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کرد. همچنین، بسیاری از این آفات با افزایش رطوبت از بین می‌روند.

برخی دیگر از مشکلات آلوکازیا سیلوردراگون به صورت زیر ‌است:

رنگ پریدگی برگ‌ها

این مشکل می‌تواند از کمبود مواد مغذی و یا نور شدید باشد که با تامین مواد مغذی و کاهش نور قابل درمان است.

زرد شدن برگ‌ها

در صورتی که آلوکازیا سیلوردراگون را بیش از حد آبیاری کنید و یا زهکشی مناسبی نداشته باشد، ممکن است برگ‌های آن زرد شود.

ریزش برگ‌ها

این مشکل می‌تواند به دلیل کبود نور رخ دهد و با انتقال گیاه به محل پر نور حل می‌شود.

شل شدن گیاه

یکی از مهم‌ترین عوامل شل شدن آلوکازیا سیلوردراگون،‌ تشنگی بیش از حد ‌است، برای رفع این مشکل می‌توانید گلدان آن را به مدت ۳۰ دقیقه داخل یک تشت آب بگذارید. علاوه بر این، شل شدن گیاه می‌تواند به دلیل گرما و یا سرمای شدید باشد که در این صورت باید گلدان را در یک مکان مناسب قرار دهید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *