کوکولاتا

 

کوکولاتا

یک گیاه آپارتمانی محبوب است که به سبب فرم برگ‌ها و نحوه پر کردن گلدان هم طراوت خاصی به دکوراسیون داخلی می‌بخشد و هم از نظر بصری، جذاب و چشم‌نواز است. اگر شما هم این گیاه را در منزل دارید و دلتان می‌خواهد با شرایط نگهداری آن هرچه بیشتر آشنا شوید یا به ظاهر آن علاقمند شده‌اید و قصد خرید دارید اما نمی‌دانید که چگونه باید از این گیاه نگهداری کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

تاریخچه گیاه کوکولاتا

آنچه امروزه به نام الوکازیا کوکولاتا شناخته می‌شود در برخی از کشورهای دنیا نخل بودا، دست بودا، گوش فیل کوچک یا تارو چینی نام دارد. بر خلاف نامی که برای آن در نظر گرفته‌اند، این گیاه هیچ ربطی به نخل ندارد، اما خاستگاه ابتدایی آن چین و کشورهای جنوب شرق آسیاست. شاید به این دلیل عنوان نخل را برایش انتخاب کرده‌اند که یک گیاه آپارتمانی عالی محسوب می‌شود که طیف وسیعی از شرایط را تحمل می‌کند.

وجود این گیاه با برگ‌های قلبی شکل مانند بسیاری از گیاهان قدیمی دیگر به افسانه‌ها گره خورده است، به طوری که برخی آن را گیاه شانس می‌نامند و برخی دیگر معتقدند حضرت آدم و حوا پس از هبوط به زمین با برگ‌های این گیاه خود راپوشانده‌اند. با تعاریفی که گذشت احتمالا شما هم متوجه شده‌اید که الوکازیا کوکولاتا یکی از انواع گیاه معروف بابا آدم است.

نحوه به وجود آمدن و تکثیر الوکازیا کوکولاتا

یک افسانه درباره به وجود آمدن الوکازیا کوکولاتا وجود دارد که نخستین بار در اطراف معبدی بودایی روییده است، به همین دلیل این گیاه را دست بودا نیز می‌نامند. اما به طور کلی اگر به فکر تکثیر گیاه خود افتاده‌اید باید گفت این کار را می‌توانید از طریق تقسیم ریزوم (ساقه و بخشی از ریشه) یا از طریق افست (غده یا بنه) انجام دهید. قبل از اینکه به فکر تکثیر گیاه آپارتمانی همیشه سبز خود بیفتید، ابتدا از سلامت و تثبیت گیاه خود مطمئن شوید.

به هر حال تکثیر گیاه همیشه استرس‌زا و نیازمند دانش و تجربه است. بهتر است در این راه از یک کارشناس کمک بخواهید، اما فراموش نکنید که بهار، بهترین زمان برای تکثیر است.

ماکزیمم رشد الوکازیا کوکولاتا چقدر است؟

برای اینکه به مقدار رشد الوکازیا کوکولاتا بپردازیم باید اول مشخص کنیم که در چه فصلی از سال قرار داریم. فراموش نکنید که گیاه شما زمستان‌ها به خوابی عمیق فرو می‌رود، بنابراین توقع رشد و برگ‌دهی آن‌ را دلیلی بر بیمار بودن یا آفت زده شدن گیاه آپارتمانی خود ندانید. حتی ممکن است اینگونه گمان کنید که گیاه شما مرده است، زیرا در برخی از موارد تمام برگ‌های خود را از دست می‌دهد. با این حال الوکازیا در فصل تابستان با سرعت زیادی رشد می‌کند، به طوری که هر هفته می‌تواند شما را به جشن تولد یک برگ جدید دعوت کند. بهتر است در تابستان ماهانه یک تا دو بار گیاه آپارتمانی خود را با کود مایع تغذیه کنید تا توان کافی برای برگ‌دهی را داشته باشد.

میانگین اندازه الوکازیا کوکولاتا چقدر است؟

الوکازیا کوکولاتا در زیستگاه طبیعی خود می‌تواند به 4 متر برسد. اما جای نگرانی نیست، گیاه آپارتمانی شما نمی‌تواند در بستر گلدان به این ارتفاع برسد. شما نهایتا می‌توانید گیاهی تا ارتفاع یک متر را در منزل یا دفتر کار خود داشته باشید. میانگین اندازه این گیاه بین 50 سانتی متر تا یک متر و 20 است.

شرایط نگهداری الوکازیا کوکولاتا

به طور کلی درباره شرایط نگهداری باید گفت گیاه کوچک شما به رطوبت بالایی نیاز دارد، یعنی محیطی با رطوبت بالای 70 درصد یک شرایط ایده آل برای الوکازیا کوکولاتا ایجاد می‌کند. همچنین تابش نور غیرمستقیم آفتاب حداقل به مدت 8 ساعت در روز و دمای محیط داخلی پایدار از دیگر نیازهای این گیاه است. وجود خاک گلدان با زهکشی مناسب و آبیاری اصولی را نیز به این موارد اضافه کنید. حال قصد داریم وارد جزییات شویم:

 

آبیاری الوکازیا کوکولاتا

الوکازیا کوکولاتا نیاز به آبیاری یک بار در هفته دارد، اما این قانون کلی نیست. زیرا شما باید فصل، سن گیاه و میزان گرم یا خشک بودن اتاق را هم در نظر بگیرید. در زمستان که چرخه رشد گیاه متوقف شده است و در خواب به سر می‌برد، دفعات آبیاری را کاهش دهید. تنها زمانی برای آبیاری اقدام کنید که از خشک بودن خاک مطمئن شوید. برای این منظور کافی است انگشت خود را درون خاک گلدان فرو ببرید، اگر تا دو بند انگشت شما خاک خشک بود،  برای آبیاری اقدام کنید. چک کردن مداوم خاک گیاه آپارتمانی باعث می‌شود از آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

 

نور کافی برای الوکازیا کوکولاتا

وقتی گلدان الوکازیا کوکولاتا را در داخل خانه یا محل کار قرار می‌دهید، باید بدانید که این گیاه آپارتمانی زمانی بهترین شرایط رشد را خواهد داشت که در فضایی با نور کافی قرار بگیرد، جایی که حداقل 8 ساعت در روز نور غیر مستقیم و روشن خورشید را دریافت کند. اگر گیاهی با برگ کدر و کم رنگ دارید، به احتمال زیاد نور کافی خورشید به گلدان شما نمی‌رسد. در این شرایط رشد گیاه آپارتمانی شما نیز کند خواهد بود. مکان مناسب برای این گیاه نزدیک یک پنجره آفتابی رو به شرق یا غرب است. توجه داشته باشید که قرار گرفتن الوکازیا کوکولاتا در معرض نور مستقیم خورشید باعث سوختگی برگ‌ها می‌شود.

چنانچه قصد دارید از نور مصنوعی برای گیاه خود استفاده کنید، این تصور رایج اشتباه که گیاه‌های استوایی به نور مستقیم و زیادی نیاز دارند را کنار بگذارید. حتما از یک متخصص بخواهید که لامپ رشد و نور مصنوعی با شرایط مناسب را برای گیاه شما نصب کند.

کوکولاتا
الوکازیا کوکولاتا

دما مناسب برای الوکازیا کوکولاتا

الوکازیا کوکولاتا با توجه به خاستگاه اصلی خود، همواره دمای بالا را ترجیح می‌دهد. می‌توانید با نصب یک دماسنج در دفتر کار یا خانه مطمئن شوید که دمای ایده‌آل 18 تا 22 درجه سانتی‌گراد را برای این گیاه فراهم کرده‌اید. قرار گرفتن گیاه در دمای زیر10 درجه به سرعت موجب یخ زدگی و از بین رفتن آن خواهد شد، بنابراین هرگز در زمستان‌های سرد گلدان را در حیاط یا تراس رها نکنید.

کوددهی به الوکازیا کوکولاتا

در فصل بهار و تابستان که اوج رشد گیاه آپارتمانی شماست، هر دو هفته یک بار یا حداکثر ماهانه از کود مایع همراه با آبیاری استفاده کنید. چرخه کود دهی را در زمستان و فصل خواب گیاه متوقف نمایید.

خاک مناسب برای الوکازیا کوکولاتا

بهترین خاک برای الوکازیا کوکولاتا باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • سبک
  • سازگار با گیاه
  • دارای زهکشی مناسب
  • با قابلیت حفظ رطوبت

بهترین خاک برای این گیاه خاک کمی اسیدی با محدوده PH 5.5 تا 6.5 است.

رطوبت مورد نیاز الوکازیا کوکولاتا

گیاه آپارتمانی شما عاشق رطوبت است و بهترین شرایط رشد برای آن رطوبت 70 درصدی است. اگر در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید و یک الوکازیا کوکولاتا در منزل دارید،  باید همواره حواستان به سطح رطوبت باشد. رطوبت کافی برای گیاه را می‌توانید از طریق قراردادن سینی سنگریزه زیر گلدان، گروه کردن گیاهان، قرار دادن گیاه در حمام و یا خرید یک رطوبت ساز تامین کنید.

 

 

آیا الوکازیا کوکولاتا به تمیز کردن برگ‌ها و غبارپاشی احتیاج دارد؟

تمیز کردن برگ‌های الوکازیا کوکولاتا بخش مهمی از برنامه مراقبتی از این گیاه است. برگ‌های پهن و درشت الوکازیا به راحتی می‌توانند گرد و غبار را به خود جذب کنند. بنابراین بهترین راه این است که روی آن‌ها آب اسپری کنید و سپس با یک حوله نرم آن را پاک کنید. حتما پس از غبار پاشی سطح برگ را پاک کنید تا زمینه جذب بیشتر آفات و گرد و غبار فراهم نشود. بسته شدن منافذ تنفسی برگ‌ها روند رشد را به تعویق می‌اندازد.

کوکولاتا

تعویض گلدان الوکازیا کوکولاتا

گیاه شما از طریق علائم و نشانه‌ها به شما اعلام می‌کند که وقت تعویض گلدان آن فرا رسیده است. اگر ریشه‌ها از منافذ زیرین گلدان بیرون زدند یا شاهد سر درآوردن ریشه‌ها از کف گلدان بودید، اینک زمان آن رسیده است که منزل جدیدی برای الوکازیا کوکولاتا در نظر بگیرید. این کار را در فصل بهار انجام دهید و حتما ملزوماتی را رعایت کنید تا گیاه آسیب نبیند.

لازم است تا یک روز قبل از تعویض گلدان آن را آبیاری کنید تا خاک به‌راحتی از گلدان و ریشه‌ها جدا شود. گلدانی مناسب انتخاب کنید که حدود پنج سانت از طول و عرض و شعاع بزرگتر از گلدان قبلی باشد و تا یک هفته بعد از اینکه گلدان گیاه آپارتمانی خود را عوض کردید،  آن را آبیاری نکنید.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

الوکازیا کوکولاتا همیشه انتخابی جذاب و شیک برای تکمیل دکوراسیون داخلی است. چه برای منزل یا دفتر کار، یک گیاه آپارتمانی با برگ‌های منحصربه‌فرد درشت و سبز در بالای ساقه‌های گوشتی به شکل قطره اشک، می‌تواند روح دلنشینی به محیط ببخشد که با کوچکترین نسیمی برقصد و زیبایی را به ارمغان بیاورد.

 

اگرچه الوکازیا نسبت به شرایط محیطی مقاوم است، اما دانستن نیازهای گیاه به شما کمک می‌کند تا بهترین شرایط رشد را برایش فراهم کنید. در واقع سخنی به گزافه نگفته‌ایم اگر ادعا کنیم Alocasia Cucullata هر چقدر که مقاوم است، همان‌قدر هم می‌تواند حساس باشد،  اگر خاک، آبیاری، دما، نور و رطوبت کافی در اختیار نداشته باشد. یکی از مهمترین مزایای نگهداری از این گیاه آپارتمانی این است که مستعد ابتلا به بسیاری از آفات و مشکلات نیست، با این حال لازم است تا اطلاعات خود درباره نحوه نگهداری از این گیاه را بالا ببرید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *