بیرکین

بیرکین

مقدمه

اگر هنوز نام گیاه فیلودندرون بیرکین را نشنیده‌اید، بدانید که شما تنها نیستید! این گیاه، گونه نسبتاً جدیدی است که در چند سال اخیر از واریته هیبریدی فیلودندرون ایجاد شده است و گیاه آپارتمانی عالی برای منزل و محل کار محسوب می‌شود. از ویژگی‌های منحصربه فرد آن این است که هیچ کدام از برگ‌های آن از لحاظ شکل ظاهری و خطوطی که روی آن قرار دارند، یکسان نیستند. جمع و جور بودن این گیاه، رشد به نسبت کُند آن و مراقبت به نسبت آسانی که دارد، بخشی از ویژگی‌های مثبتی است که این گیاه را به دیزاین مناسبی در دکوراسیون داخلی تبدیل کرده است. در این مطلب، سعی کرده‌ایم هر آنچه که درباره مراقبت از این گیاه لازم است را در اختیار شما قرار دهیم.

بیرکین

تاریخچه گیاه

فیلودندرون‌ها، اولین بار در دهه 1600 میلادی و در جنگل‌های بارانی برزیل کشف شدند. این گیاهان، گونه‌های متنوعی دارند و بیشتر در آب و هوای گرمسیری و مرطوب یافت می‌شود.

یکی از این گونه‌ها، فیلودندرون بیرکین است که در طبیعت وجود ندارد و تنها به دلیل جهش نادر در فیلودندرون روخو کنگو به وجود آمده است. این جهش کایمریک خودبه‌خودی، مواقعی اتفاق می‌افتد که سلولی در نزدیکی آپیکال جهش یابد و به دنبال آن سایر سلول‌ها، جهش را تکرار کنند. برگ از گیاه مادر جدا و تکثیر شد. بر خلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، تکثیر به طرز شگفت‌انگیزی پایدار بود. در حال حاضر، همه گیاهان بیرکین جدید به شیوه کشت بافت تولید می‌شوند. آن‌ها توانایی تبدیل شدن به روخو کنگو یا احتمال اینکه دوباره جهش پیدا کنند را دارند. با وجودی که برگ‌های بیرکین معمولاً سبز همراه با نوارهای سفید است، اما به رشد برگ‌های قرمز و کرم نیز معروف هستند.

ماکزیمم رشد و میانگین اندازه

عاملی که باعث شد فیلودندرون Birkin به گیاهی خانگی تبدیل شود، این است که به آرامی رشد می‌کند. شاخ و برگ‌های این گیاه، همیشه سبز است و برگ‌های جوان‌تر با رنگ سبز و سفید ظاهر می‌شوند. برگ‌ها دارای نوارهای کرمی و سفید رنگ هستند که این نوارها با بالغ شدن برگ‌ها به تعداد زیاد نمایان می‌شوند. این گیاه، هم به سمت بالا و هم به طرفین رشد می‌کند و می‌تواند سطح بیشتری از فضا را اشغال کند. عرض آن می‌تواند حدود 20 تا 30 سانتی‌متر باشد. اما از آنجایی که رشد آن‌ها کُند است، ممکن است مدتی طول بکشد. اگر شرایط مناسبی برای گیاه فراهم شود، ارتفاع فیلودندرون Birkin می‌تواند به 90 سانتی‌متر برسد.

شرایط نگهداری

هر گیاهی برای رشد بهینه، نیاز به توجه و شرایط خاصی دارد؛ گیاه فیلودندرون بیرکین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

آبیاری

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت از فیلودندرون Birkin، هیدراته نگه داشتن گیاه و هفته‌ای یک تا دو بار آبیاری است. در فصول بهار و تابستان، خاک باید مرطوب بماند؛ اما در زمستان قبل از آبیاری، خاک باید به میزان بیشتری خشک شود. زهکشی برای حفظ ریشه‌های سالم گیاه ضروری است. البته آبیاری بیش از حد هم ممکن است باعث پوسیدگی ریشه شود.

بیرکین

نور

نکته مهمی که باید در مورد فیلودندرون بیرکین به خاطر سپرد این است که نور مستقیم خورشید بدترین دشمن آن‌ها است! نگهداری گیاه در نزدیکی پنجره آفتابی یا روی طاقچه‌ای که رو به شرق قرار دارد، مکانی عالی است. بهتر است گلدان را هر چند هفته یک بار چرخاند تا گیاه به صورت هماهنگ رشد کند. اعمال نور سایه‌دار زیاد به گیاه، بدون آنکه خیلی داغ باشد، نوارهای روی برگ‌ها را به صورت سفید و روشن ظاهر می‌سازد.

دما

این گیاه آپارتمانی، دمای بین 15 تا 24 سانتی‌گراد را ترجیح می‌دهد. از قرار دادن آن‌ها در مکان سرد باید خودداری شود. آن‌ها می‌توانند در دمای بالاتر از 24 سانتی‌گراد هم عملکرد خوبی داشته باشند؛ اما هنگامی که دما بالاتر از این مقدار شود، به گیاه، استرس وارد می‌شود.

کوددهی

بسته به مرحله رشد و شرایطی که فیلودندرون بیرکین در آن نگهداری می‌شود، شرایط کوددهی متفاوت است. به طورکلی، بهتر است در طول فصل رشد که معمولاً بهار تا پاییز است، ماهی یک بار به گیاه کود داده شود. می‌توان از کودهای رقیق‌شده محلول در آب و متعادل که دارای نسبت مساوی ازت، فسفر و پتاسیم است،  استفاده شود.

خاک

پرلیت برای کمک به تشویق و افزایش زهکشی خاک مناسب است.

تعویض گلدان

در صورت مشاهده یکی از موارد زیر، فیلودندرون Birkin نیاز به تعویض گلدان دارد:

  • مشاهده رشد ریشه‌های گیاه روی سطح گلدان.
  • عبور ریشه‌های گیاه از سوراخ‌های زهکشی در پایین گلدان.
  • نیاز گیاه به دفعات بیشتر آبیاری و خشک شدن سریع‌تر خاک نسبت به قبل.
  • توقف و یا کُند شدن رشد گیاه به طور چشمگیر.

برای تعویض گلدان، ابتدا گیاه خوب آبیاری می‌شود و روز بعد، پس از شُل شدن ریشه‌ها در خاک، آن را از گلدان خارج و در ظرف مناسبی که بزرگ‌تر از گلدان قبلی است، قرار می‌دهند. باید از گلدان با زهکشی مناسب استفاده شود و به خوبی خاک را آبیاری نمود.

رطوبت

بررسی رطوبت خاک بسیار مهم است. چون ممکن است در یک خانه، گیاه آپارتمانی، خیلی سریع‌تر از خانه دیگر خشک شود و به آب بیشتری نیاز داشته باشد. فیلودندرون Birkin، در بیشترین رطوبت ممکن رشد می‌کند. یک مکان مناسب برای نگهداری آن‌ها، پنجره حمام است، جایی که هم نور خورشید و هم رطوبت وجود داشته باشد. مه پاش کردن و استفاده از سینی سنگریزه‌ای که پر از آب است، جهت حفظ رطوبت گیاه مناسب است. با تبخیر آب، گیاه به طور مستقیم از آن سود می برد؛ این باعث می شود آب اضافی از خاک نیز خارج شود.

تمیز کردن برگ‌ها

این گیاه آپارتمانی، همانند سایر گیاهان، نیاز به فتوسنتز دارند؛ بنابراین بهتر است برای تغذیه بهتر، برگ‌های آن تمیز باشند. برای این کار بهتر است به طور منظم برگ‌های گیاه با پارچه نرم و مرطوب پاک شوند. این کار، به حفظ سلامت گیاه نیز کمک می‌کند.

روش‌های تکثیر

تکثیر فیلودندرون Birkin از طریق قلمه زدن انجام می‌شود. بهترین زمان برای قلمه زدن، فصل بهار یا تابستان است که گیاهان در حال رشد و در قوی‌ترین حالت قرار دارند. قلمه زدن ساقه، بهترین راه برای تکثیر این گیاه است. ابتدا ساقه را با تیغ تیز ببرید و سپس برگ‌ها را از ساقه جدا کنید تا فقط یک یا دو برگ باقی بماند. سپس، قلمه‌ها را در گلدانی با خاک مرطوب و زهکشی مناسب، در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. در عرض دو تا سه هفته جوانه زدن و رشد برگ‌ها اتفاق می‌افتد.

بیماری‌ها و درمان

فیلودندرون بیرکین به اندازه سایر گیاهان آپارتمانی در برابر آفات آسیب‌پذیر است. از آنجایی که این گیاه در رطوبت بالاتری رشد می‌کند، در برابر کنه‌های عنکبوتی آسیب‌پذیر است. کنه‌های عنکبوتی محیط‌های گرم و خشک را دوست دارند. بنابراین، بالا نگه داشتن رطوبت گیاه،  راه حل عالی برای کمک به جلوگیری از کنه‌های عنکبوتی است. اگر سطح زیرین برگ‌ها تار شوند، احتمالاً کنه‌های عنکبوتی عامل این مشکل هستند.

زیباسازی گیاه

فیلودندرون بیرکین از جمله گیاهانی است که به کُندی رشد می‌کند و برای رشد به سمت بالا، نیازی به تیرک ندارد، اما می‌توان برای حمایت از گیاه در حال رشد و تشویق آن به بوته شدن، از میله خزه استفاده کرد. انتخابی که جلوه زیبایی شناختی به گیاه می‌بخشد.

بیرکین

راهکارهایی برای بوته‌ای شدن گیاه

با چند راهکار، می‌توان این گیاه آپارتمانی را بوته‌ای و پُرپشت کرد.

نیشگون گرفتن

نیشگون گرفتن نوک ساقه‌های فیلودندرون بیرکین، باعث ایجاد شاخه و بوته شدن می‌شود. برای این کار می‌توان از انگشتان یا قیچی‌ استفاده کرد؛ نوک‌ ساقه را به ‌آرامی فشار داد و یکباره مقدار زیادی از آن را برداشت.

تکثیر

قلمه زدن ساقه و ریشه‌دار کردن آن‌ها در آب یا خاک، راه عالی برای ایجاد گیاهان جدید است که می‌توان از آن‌ها برای پُرکردن ظاهر بوته‌ای استفاده کرد.

تعویض گلدان

تعویض گلدان در ظرف کمی بزرگ‌تر و با خاک تازه، می‌تواند به تقویت بوته فیلودندرون Birkin کمک کند. مخلوط گلدان با زهکشی خوب و ظرف دارای سوراخ‌های زهکشی، موثر است.

نور خوب

قرار دادن این گیاه آپارتمانی در مکانی روشن با نور غیر مستقیم به تقویت رشد قوی، سالم و بوته شدن گیاه کمک می‌کند.

هرس منظم

برگ‌های زرد، قهوه‌ای یا آسیب‌دیده فیلودندرون بیرکین باید به طور منظم هرس شوند، این کار، به گیاه کمک می‌کند تا روی رشد برگ‌های جدید و سالم تمرکز کند بوته‌ای شدن گیاه افزایش یابد.

علت زرد شدن برگ‌ها و رفع آن

آبیاری بیش از حد می‌تواند موجب زرد شدن این گیاه آپارتمانی شود. قرار گرفتن گیاه در خاک بسیار سنگین علت دیگ این مشکل است. خاک گلدان با کیفیت حاوی یک مشت پوست ارکیده، یک مشت خزه ریز و مقداری پرلیت، برای کمک به حفظ رطوبت خاک موثر است.

میزان سمی بودن

فیلودندرون بیرکین، حاوی کریستال‌های کلسیم اگزالات است که در صورت مصرف،  هم برای انسان و هم برای حیوانات سمی است. بنابراین، بهتر است گیاه را از حیوانات خانگی و کودکان دور نگه داشت.

میزان دسترسی و قیمت

این گیاه در منطقه گرمسیری پُرطرفدار است و تولید انبوهی دارد. شاید تا چند سال قبل پیدا کردن این گیاه آپارتمانی کار بسیار سخت و از طرفی پرهزینه بود؛ اما اکنون می‌توان آن‌ها را با قیمت نازل‌تر تهیه کرد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *